Yapay zekaya sahip Makine Otomasyon Kontrolörü geliştirilme aşamasında | OMRON, Türkiye

Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Yapay zekaya sahip Makine Otomasyon Kontrolörü geliştirilme aşamasında

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Yapay zekaya sahip Makine Otomasyon Kontrolörü geliştirilme aşamasında

Omron Corporation, otomatik öğrenme yapay zeka (AI) algoritmasına sahip bir makine otomasyon kontrolörü geliştirdiklerini duyurdu.

Endüstride türünün ilk örneği olan bu Yapay Zekalı kontrolör, fabrikalarda üretim hatlarını ve ekipman değişimini mikrosaniyeler içinde kontrol edebilen programlanabilir lojik kontrolörü fonksiyonu ile Yapay Zeka işleme fonksiyonu arasında gerçek zamanlı entegrasyona olanak sağlıyor. Ekipman ve süreçlerin durumunu izlemek için kapsamlı sensör serimizi kullanan kontrolör, bileşenleri düzensizlik ortaya çıkmasına izin vermeden güvenli şekilde yönetiyor. Kontrolör, makinelerdeki olağan dışı davranışları dahili Yapay Zeka algoritmasının öğrenmek üzere inşa edildiği nedensel modeli temel alarak öngörüyor.

Son yıllarda geniş bir ürün yelpazesi için küçük parti üretim ve optimum konumlarda esnek üretim trendlerinin küresel ölçekte yükselişe geçmesiyle, Yapay Zeka ve nesnelerin interneti (IoT) konseptlerinin üretim tesislerine entegre edilmesine yönelik gereksinim gün geçtikçe büyümektedir. Bu yaklaşım, üreticilerin yetkin çalışan eksikliğini ve işçilik maliyetlerindeki dalgalanmaları yönetirken, eşzamanlı olarak ekipman kullanımını artırmasına ve kaliteli ürünleri dengeli bir şekilde üretebilmesine olanak sağlar. Mikrosaniye düzeyinde kontrol uygulanan üretim tesislerinde veriden faydalanmak için verilerin (ör. konum, titreşim ve sıcaklık verileri) yüksek hız ve yüksek hassaslıkla alınması ve zaman verileriyle ilişkilendirilmesi gerekir.

Birleştirilen verilerin analiz edilmesi ve kullanılması, olası makine hatalarını hızlı şekilde öngörebilmemize, ekipmanların durmasını önlememize ve ürün kalitesindeki bozulmaların önüne geçebilmemize imkan tanıyor. Ayrıca, Nesnelerin İnterneti'nin hızlı bir şekilde yayılması, büyük miktarda verinin sisteme dahil olmasını sağlayarak, bant genişliği ne kadar artırılırsa artırılsın, tüm verilerin Yapay Zeka tarafından analiz edilmek üzere buluta aktarılmasını zorlaştırıyor. Nesnelerin İnterneti'nin üretim bölümlerinde kullanılmasındaki bir diğer zorluk da, anında yanıt vermenin son derece önemli olduğu üretim tesislerinde, sensörlerden, motorlardan ve diğer cihazlardan gelen verilerin buluta gönderilmesinin ve geri alınmasının doğurduğu çift yönlü veri aktarımından kaynaklanan yanıt gecikmesi konusunda ortaya çıkıyor.

Bu sorunlara çözüm arayışını sürdürürken, "ICT ile geliştirilen zeka" konseptini üretim bölümlerine taşıyoruz. Nitelikli çalışanların bilgi birikimini, ekipman ve süreçlerin kontrolüne dahil ediyoruz. Bu kazanım, Nesnelerin İnterneti özellikli otomatik üretim sağlayan veya söz konusu ekipmanlara optimum Yapay Zeka algoritmaları uygulayan geniş kapsamlı fabrika otomasyonu (FA) ekipmanlarının kullanılmasıyla elde ediliyor. Bu konsept bağlamında geliştirilen Yapay Zekaya sahip kontrolör, ekipman düzensizliği belirtilerinin anında algılanmasını sağlıyor. Makine otomasyon kontrolörünün Yapay Zeka algoritmaları, hassas algılama verilerini kullanarak makinenin tekrarlanan hareketlerini öğrenmesine ve böylece makinelerinin durumunun izlenmesi ve gerçek zamanlı kontrolüne yönelik geri bildirime olanak sağlıyor.

Makine otomasyon kontrolörü Yapay Zeka fonksiyonunu üretim süreçlerinde nasıl kullanır?

1. Ekipmanlardan motorların algılama verilerini (ör. titreşim ve sıcaklık) ve çıkış verilerini alır ve bu verileri kronolojik olarak gerçek zamanlı işler

2. Gerçek zamanlı kronolojik verilere dayalı olarak düzenli veya düzensiz çalışma durumlarına ait karakteristik değerler oluşturur

3. Karakteristik değer verilerini biriktirir ve nedensel analizden sonra makine öğrenimi için model verileri oluşturur

4. Bu modelin verilerine dayalı olarak, durum izleme ve kontrol geri bildirimlerini gerçek zamanlı gönderir

Yapay Zeka teknolojisinin üretim bölümlerinde kullanışlı bir araç haline gelmesi için kontrolörümüzün, görsel denetim sensörümüzün ve diğer Yapay Zeka donanımlı ürünlerin geliştirilmesine öncelik tanıyacağız. Ekipman ve süreçlerin durumlarının izlenmesi ve ürün kalitesinin korunması için Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti konseptlerini kullanarak, müşterilerimizin "hatasız ve durmayan" üretim süreçlerini hayata geçirmesine yardımcı olacağız. Kontrolör örneklerinin 2016 itibariyle belirli müşterilere gönderilmeye başlanmasından bu yana kendi tesislerimizde ve müşterilerimizin fabrikalarında sunumlar gerçekleştirdik. Sunumlarda, 2018'de gerçekleşmesi planlanan lansman ve hizmete alma öncesinde ekipmanlardaki düzensizliklerin öngörülmesi ve analiz edilmesi ve bu düzensizliklerin sebep-sonuç ilişkileri hakkındaki bilgilerin geliştirilmesi hedeflendi.

Geniş bir üretim tesisi yelpazesi için uzun süredir Fabrika Otomasyonu ekipmanları geliştirerek ve sunarak, müşterilerimize yeni avantajlar sağlamaktan gurur duyuyoruz. Bu gelişmeler EtherCAT®, IO-Link ve diğer açık ağlar gibi dünyanın en gelişmiş bilişim teknolojilerinin proaktif olarak kullanılması sonucunda sağlanıyor. Yapay Zeka algoritmalarının ekipmanlara uygulanmasında yirmi yılı aşkın süredir edinilen bu bilgi birikiminden faydalanarak, masa tenisi robotu FORPHEUS'u geliştirmeyi başardık.

FORPHEUS, Omron'un temel teknolojisi olan "Algılama ve Kontrol + Düşünme" kavramının somut bir örneğidir. Bu akıllı öğretici robot, OKAO Görsel Denetim yüz/birey tanıma teknolojisi gibi temel teknolojilerden ve dünyanın ilk "sürücü konsantrasyon seviyesini algılayan teknolojiye" sahip sensöründen faydalanıyor. Çeşitli Fabrika Otomasyonu ekipmanlarının ve robot teknolojisinin kullanıldığı üretim bölümlerine yönelik otomasyon bilgi birikimini son teknoloji ürünü Yapay Zeka algoritmalarıyla birleştirerek, insan kaynakları eksikliği ve işçilik maliyetlerindeki artışla başa çıkmaya çalışan üretim işletmelerine destek sağlıyoruz. "Makinelerin insan becerilerini ve yaratıcılığını sergilediği", "geleceğin üretim bölümlerine" geçiş sürecini hızlandırıyoruz.

OMRON Endüstriyel Otomasyon'u LinkedIn'de takip edin