Yeni nesil sıcaklık kontrolörleri, yapay zeka çağıyla buluşuyor | OMRON, Türkiye

Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Yeni nesil sıcaklık kontrolörleri, yapay zeka çağıyla buluşuyor

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Yeni nesil sıcaklık kontrolörleri, yapay zeka çağıyla buluşuyor

Başarılı E5_C platformunda geliştirilen yeni nesil kontrolörlerden E5_D serimizi piyasaya sürüyoruz. Bu seri, insan müdahalesi olmaksızın optimum ve otomatik sıcaklık kontrolü sağlamak için tasarlanmıştır.

E5_C serimiz, kullanıcı dostu olması ve yüksek seviyede hassasiyet ve güvenilirlik sunan kontrolü sayesinde geçtiğimiz beş yılda sıcaklık kontrolünde çıtayı önemli ölçüde yükseltmiştir. Şimdi ise insan müdahalesi olmaksızın optimum ve otomatik sıcaklık kontrolü sağlamak için başarılı E5_C platformunda geliştirilen yeni nesil E5_D serisi kontrolörler tasarlanmaktadır. Aslında, bundan sonra uzmanlar tarafından bu alanda yapılan tüm genel ayarlamalar Yapay Zeka (Y.Z.) kullanılarak otomatikleştirilecektir. E5_D serisi, E5_C platformunun bir üyesi olduğundan temel özellikleri (50 ms kontrol periyodu, termokupl/Pt100/lineer üniversal giriş ve daha fazlası) aynıdır; fakat özel yapısı sayesinde bakım oldukça kolaylaşır.

Adaptif kontrol algoritması

Standart sıcaklık kontrolörleri ile ilk çalıştırmadaki PID ayarlarının tanımlanması için çok zamana ihtiyaç duymanızın yanı sıra bu alanda uzun yıllar deneyim sahibi olmadan optimum ayarlamaları yapmak oldukça zordur. Bu sebeple Omron, "adaptif kontrol teknolojisi" ile E5_D Serisini geliştirmiştir. Bu seri, kontrol altındaki süreçte gerçekleşen değişimleri otomatik olarak algılar ve PID'yi buna göre adapte eder. Sonuç olarak ince ayarları mükemmel bir şekilde yapılmış PID algoritması ve ultra kararlı sıcaklık kontrolü sağlarsınız.

causes temperature variations production lines e5 d sol
Üretim hatlarındaki sıcaklık değişimlerinin sebepleri

Paketleme makinelerinde mükemmel ambalajlama sıcaklık kontrolü

Konvansiyonel bir ambalajlama makinesindeki sıcaklık sensörleri, genellikle ısıtma çubuğunun çene yüzeyinden oldukça uzak bir konuma yerleştirilebilir. Bu durum, çene yüzeyi sıcaklığı ile gerçek anlamda kontrol edilen sıcaklık arasında bir farka neden olur. Bu sıcaklık farkı ve bundan kaynaklanan ambalajlama hataları, paketleme hızıyla doğru orantılı olarak artar ve daha ince paketleme malzemeleri ile de ilişkilidir.

E5_D serisi sayesinde bu sorun aşağıdaki yaklaşımla çözülebilir:

  • Daha hızlı algılama için özel sıcaklık sensörü modelleri sayesinde sensör çene yüzeyine daha fazla yaklaştırılabilir
  • E5_D'de dahili olarak bulunan ve özellikle sıcaklık değişimlerini engellemek için geliştirilmiş özel algoritmalar (otomatik filtre ayar fonksiyonu) kullanılır. Sonuç olarak paketleme için daha iyi bir ambalajlama kalitesi sağlanır.

Kalıp makinelerindeki sıcaklık değişimleri, yeni bir algoritma ile en aza indirilir

Su soğutmalı ekstrüzyon kalıp makinelerinde hızı artırmak genellikle malzeme bileşimi ve suyu soğutma gibi çeşitli faktörler sebebiyle sıcaklık değişimlerine yol açar. Bu durum, operatörün kaliteyi sağlamak için devamlı olarak valf ayarı yapmasını gerektirir. Fakat kaliteyi korurken yüksek hızlı üretim sağlamak oldukça zordur. E5_D ile bu durum artık çok kolay. Su soğutmalı çıkış ayarı fonksiyonu, sıcaklık değişimlerini en aza indirir ve kaliteyi korurken üretim kapasitesini artırır.

Özellikler

  • İki boyutu mevcuttur: E5CD (48x48 mm) ve E5ED (48x96 mm)
  • İki ürün de farklı sensörlerden gelen çeşitli sinyal tiplerini ölçebilir (12 farklı tip termokupl, Pt100/jPt100 ve farklı akım/gerilim lineer sinyalleri).
  • Kontrol çıkışı tipleri modele bağlı olarak 5 A/250 Vca röle çıkışı ve gerilim çıkışı (harici SSR'yi çalıştırmak için 12 Vcc) olacak şekilde ikiye ayrılır. 
  • E5_C serisinde olduğu gibi isteğe bağlı ek fonksiyonları olmayan temel modellerin yanı sıra event girişi, RS485 seri haberleşme ve ısıtıcı yanma hata tespiti gibi ek fonksiyonları destekleyen daha gelişmiş modeller de mevcuttur.
  • Güç kaynağı aralığı: 100−240 VCA veya 24 VAC/DC.

OMRON Endüstriyel Otomasyon'u LinkedIn'de takip edin