Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Mobil robotlar, "Akıllı Fabrikalarda" üretimi hızlandırıyor

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Mobil robotlar, "Akıllı Fabrikalarda" üretimi hızlandırıyor

Esnek üretim konseptini gerçek hayata taşıyan Norveç'teki bir "Akıllı Fabrika’da", Omron sistem entegratörü Intek Engineering tarafından geliştirilen ve uygulanan çok çeşitli robotlar kullanılıyor. Her biri kendi iş istasyonlarına veya hücrelerine sahip bir düzine Endüstriyel robot, üretim sürecinin farklı adımlarında faaliyet gösteriyor.

Bununla birlikte, modern akıllı fabrikanın yüksek verimlilik, emniyet ve rahatlık seviyesine ulaşabilmesi için Omron’un sistem entegratörü Intek Engineering'in hücrelerin birbiriyle akıllı şekilde iletişim kurmasını sağlaması gerekiyordu. Intek Engineering, bunu başarmak için Omron'un LD Mobil Robotlarını ve Enterprise Management yazılımını kullandı. Omron ürünlerini ve çözümlerini uzun yıllardır kullanan Intek, şimdi AIV kullanımını bir üst seviyeye taşıyor.

Intek Engineering CSO'su Sølvar Flatmo konuyla ilgili şunları söylüyor: "Üretici, çok yüksek verimlilik ve düşük değişim sürelerine sahip esnek bir üretim çözümü istiyordu. Esnek üretim ekipmanları hakkındaki deneyimimizi Omron LD Mobil Robot gibi bir teknolojiyle bir arada kullanmak, üretimi durdurmadan yapılandırılabilen hatta değiştirilebilen esnek ve özelleştirilebilen üretim hatlarının oluşturulmasında ezber bozan bir yaklaşımdı. Yüksek verimli üretim için robotları sürekli çalışır durumda tutmak bir gerekliliktir ve bunun için hızlı hat değiştirme ve azaltılmış duruş süresi çok önemlidir"

"Parçaları hücreler arasında kısa sürede taşıma becerileri Omron LD mobil robotlarını tercih etmemizdeki temel nedenlerden biriydi. Robotlar ve Omron Enterprise Manager, birlikte yüksek hassasiyeti, hızlı, verimli ve güvenli şekilde hareket etmelerine olanak sağlayan gelişmiş kontrolü bir araya getiriyor. Üstelik, Enterprise Manager robotları kolay şekilde entegre etmemize olanak sağladı ve sistemi 100 robot ünitesini yönetebilecek kadar genişletmemizi basit hale getiriyor. Şu anda birçok müşterimiz bu teknolojiyi tesislerine entegre etmek ve teknolojiden fayda sağlama yollarını arıyor."

Yüksek hızda hassasiyet

Omron LD mobil robotları 1,8 m/sn'ye kadar etkileyici hızlarla hareket eder. Bunun yanı sıra robotlar 85 cm genişliğindeki gövdelerini 95 cm genişliğe sahip robot hücrelerinde sorunsuz şekilde içe ve dışa doğru hareket ettirebilir. Zemindeki özel manyetik bantları kullanmaları için yönlendiren ikili sensörleri sayesinde robotlar, kendilerini milimetrik hassasiyet ile hizalayabilir. Bu hassasiyet üretim süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunur.

Hızları ve hassasiyetlerine ek olarak, LD mobil robotlar soğuk depolar veya yüksek sıcaklığa sahip odalar gibi personel için tehlike oluşturan konumlarda çalışabilirler. Bu robotlar ayrıca insan varlığının sürecin kirlenmesine neden olabileceği yarı iletken ve eczacılık pazarları gibi temiz oda tesislerinde kullanım için idealdir.

Yeni fabrikadaki üretim hattında üretim hücrelerini destekleyen sekiz LD mobil robot kullanılıyor. Mobil robotlar, sistemde yer alan robotların hareketlerini planlayan ve düzenleyen Omron Enterprise Manager yazılımı tarafından kontrol ediliyor. Yazılım, bir merkezi beyin gibi, adeta robot içinde robot olarak çalışır. Kendisine sağlanan üretim sistemi "haritası" sayesinde, maksimum verimlilik sağlamak amacıyla konumdan pil seviyesine kadar birçok faktöre dayalı olarak hangi robotun nereye gideceğine karar verir. Sistemin geri kalanı gibi Enterprise Manager yazılımı da hızlı hareket eder ve anında karar alarak zaman kaybını önler.

Tüm bu unsurlar genel verimliliği yükseltir. Enterprise Manager, mobil bir robotun bitmiş ürünü hücreden almak ve bir sonraki aşamaya taşımak üzere her zaman hazır olmasını sağlar. Yazılım ayrıca robotun şarj edilmeye ihtiyaç duyup duymadığını kontrol ederek robotu şarj istasyonuna gönderir. Bu durum operasyon sırasında şarj takviyesi sağlamak için kısa süreli olarak da gerçekleşebilir. Doğal olarak, yazılım planlı duruş süreleri sırasında tüm robotları şarja gönderir.

Enterprise Manager ayrıca kurulumun robot eklenerek genişletilmesini kolay hale getirir. Yeni bir robot eklendiğinde ek programlama gerekmez. Enterprise Manager bu robotu sorunsuz şekilde mevcut havuza ekler ve robota gideceği konumun talimatlarını verir.

Önce emniyet

Endüstriyel robotların tesiste yüksek hızda çalışması, çalışanların operasyon sırasında üretim hücrelerine girmesini tehlikeli hale getirir. Her hücrede bu nedenle hücreye giriş durumunu algılayan ve sistemi otomatik olarak kapatan bir lazer ızgara bulunur. Ancak ürünlerin bir sonraki üretim aşamasına taşınması için LD mobil robotların hücreye girebilmeleri gerekir. Sonuç olarak Enterprise Manager, hücreleri bir robotun hücreye girmek üzere olduğu konusunda bilgilendirir ve böylece robot lazer ızgarasından geçerken acil durum kapatmasının tetiklenmesini önler.

Robotlar hücreler arasında hareket ederken yollarında bir kişi veya nesne olduğunu anlamak için kendi sensörlerini kullanır ve engelin etrafından dolaşır ya da kişinin geçmesine izin verirler. Böylece tamamen otomatik üretim hatlarında yalnızca birkaç personel ve bakım personelinin çalışması gerekiyor olsa bile bu kişiler LD mobil robotlarla aynı alanda güvenli şekilde çalışabilirler.

Saha Satış Mühendisi Carl Ellinger konuyla ilgili şunları söylüyor: "Bu mobil LD robotlarımız için tek seferde aldığımız en büyük sipariş ve Avrupa'da Enterprise Manager'ın tüm robotların bir arada çalışmasını sağlayacak şekilde entegre edildiği ilk proje." Ellinger sözlerine şöyle devam ediyor: "Endüstri 4.0 için akıllı fabrikalar kurmadaki lider rolümüzü tekrar tescil etmiş olmaktan çok gurur duyuyoruz."