Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Kişisel bakım için profesyonel yardım: Cobotu devreye alma

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Kolaboratif Robotik
Otomasyon Blog Sayfası

Kişisel bakım için profesyonel yardım: Cobotu devreye alma

9 Temmuz 2021, Cuma, Kolaboratif Robotik tarihinde yayınlandı

Bir tüketici ürününü satışa hazır hale getirmeye yönelik süreçler arasında en karmaşık adım genellikle sonuncusudur. Bu OMRON müşterisinin üretimdeki son adım olarak üniteyi, yani elektrikli tıraş makinesini kapatan kapak tutma vidasını takması gerekiyor. Bugüne kadar, işlemin tamamı elektrikli tornavida kullanılarak çok adımlı bir süreçte manuel olarak tamamlanıyordu. Bu tekrarlanan görev, OMRON cobotun yardımı için ideal ortamı oluşturuyor.
  • 0:00 -   Professional help for personal care: putting a cobot to work
Kişisel bakım ekipmanı sektöründe lider olan dünya çapında bir üretici, maliyet azaltma ve kalite iyileştirmeyi bir araya getiren bir üretim çözümüne ihtiyaç duyduğunda, birçok kez birlikte çalıştığı güvenilir ortağı OMRON'a başvurdu. Bu üretim hattı için üretimin sonunda çok özel bir göreve yardımcı olacak bir çözüme ihtiyaçları vardı.

Zorluğun üstesinden gelme

Son vidayı kişisel bakım cihazına sabitleme görevinin basit bir işlem olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu, üstün dikkat, doğruluk ve ayrıntılara özen gerektiren karmaşık bir süreçtir ve farklı vida yerleşimleri olan farklı form faktörleriyle modeller üzerinde çalışmayı gerektirir. Bu nedenle genellikle elle tamamlanır.

Profesyonel çözümler

OMRON Benelux'un Endüstri Çözümleri Kilit Müşteri Yöneticisi Barry Oorbeek, "Müşteri, operatöre yardımcı olması için kolaboratif bir robotu sürece dahil etmenin mümkün olup olmadığını görmek için bize başvurdu" diye açıklıyor. Çözümün tasarım aşamasında ihtiyaçların kapsamlı bir şekilde denetlenmesi gerekti ve "Omron Safety Services Europe (OSSE), sistem entegratörü için gerekli özellikleri tanımlamak üzere önce bir makine risk analizi, ardından bir sistem hesaplaması gerçekleştirdi" diye ekliyor Barry. "Burada projenin devreye alma aşamasını önceliklendirip planlayabildik."

Seçim ve kurulum

"Kurulum aşamasında, montajdan önce sanal 'güvenlik çitleri' oluşturmak için sezgisel tak ve çalıştır yazılımı kullandık. Bu yazılımla, cobotun etrafına net sınırlar koyarak hareket aralığını belirli çalışma alanıyla sınırladık." Bu, anlık olarak cobotun nerede olacağını ve ne yapacağını operatörün kesin olarak anlayabilmesi için eksiksiz bir öngörülebilirlik sağladı.

Önce emniyet

Cobot, bir insan operatörün yakınında çalışacağından müşteri için temel kriter elbette emniyetti. Göreve uygun çeşitli seçenekler arasından hızlı başlatma, hızlı değiştirme ve emniyet için geliştirilen OMRON TM5-700'ü seçtiler. "OSSE, makine risk analizinde vurgulanan noktalardan yola çıkarak kapsamlı bir kuvvet ve basınç testi gerçekleştirdi ve her bir potansiyel risk noktasını inceleyip izin verilen maksimum basıncı belirledi. Ardından cobotun, eylemlerinin sonuçlarını anında ve doğru bir şekilde algılayabildiğini doğruladı."
Bu testte cobotun, vidanın tam olarak yerine oturduğunu tespit edip fazla sıkılmamasını sağlaması için ünite kapağının yerine vidalanması ile ilgili tüm hassas hareketler incelendi. Her şey programlanabilir olduğundan işlemler mükemmel bir şekilde bir kez gerçekleştirildikten sonra, her seferinde aynı ilk kez olduğu gibi doğru şekilde gerçekleştirilmesi için belleğe kaydedilir.

Hızlı başlatma, sezgisel kullanım

Makine kontrolörü içindeki sezgisel insan-makine arayüzü, kullanım kolaylığı için tasarlanmış olan cobota yönelik tam bir genel bakış ve kontrol sağlar. Operatörler, manuel üretim hattının hızına ayak uyduracak şekilde tasarlanan sistemle çalışmaya başlamadan önce yalnızca 5 dakikalık bir talimata ihtiyaç duyar.

İdeal insan-cobot iş birliği

Barry Oorbeek, "Bu sistem, üretim hatlarındaki çok yaygın bir sorunu çözme konusunda çok başarılı" diyor. "Elle yapılan tekrarlanan görevlerde zaman içinde kalite farklılıkları oluşabiliyor. Bu çözüm, operatörün yüksek çeşitliliğe sahip komponentlerle çalışma esnekliğini ve OMRON cobotunun doğruluğu ve hassasiyetiyle tekrarlanan vida sıkma işlemini gerçekleştirmek üzere bir araya getirerek müşteriye ideal bir kombinasyon sunuyor."

Neden tamamen otomatik hale getirmiyorsunuz?

Bu durumda müşteri, otomatik hatlarda belirli ölçüde otomatik vidalama görevlerini yapabilen OMRON robotlarından oluşan kurulu geniş bir altyapıya halihazırda sahiptir. Ancak, bu iş istasyonunun çeşitli form faktörleri ve nihai ürünler için kullanılması sebebiyle ve satışa hazır hale getirilen ürünlerde günde birden fazla değişiklik olabileceğinden bir cobotun sürece dahil edilmesine karar verildi. "OMRON cobotlar, hem programlaması hem de kullanımı kolay yapılarıyla son derece esnek olacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, müşteri bir ürün türünden diğerine oldukça hızlı bir şekilde geçiş yapıp bir dakikada plaka değişimi (SMED) gerçekleştirebilir."

Peki sonuç nedir?

Barry, gururla "Memnun bir müşteri" diyor ve ekliyor, "İşlem kaliteleri arttı ve hızla doğrulanıp onaylanan entegre bir çözüme sahip oldular." Bu OMRON müşterisi, şu anda üretim tesislerinin diğer alanlarında da OMRON robotlarının kullanımını değerlendiriyor.

OMRON TM kolaboratif robotlar hakkında daha fazla bilgi edinin

Omron uzmanlarına danışın

Herhangi bir sorunuz var mı ya da kişisel tavsiye almak ister misiniz? Uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Omron Turkey

    Omron Turkey