Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Bluengineering

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

İtalya'daki Gruppo Romani şirketi için Bluengineering tarafından geliştirilen çözümde kolaboratif robot, farklı ürün biçimleri üzerinde akıllı etiketleme işlemi gerçekleştirerek biçim değişikliklerine bağlı duruş süresini %70'e kadar azaltıyor.

  • 0:00 -   Paket etiketlemeyi kolaylaştıran cobotlarla İzlenebilirlik 4.0

Üretim hattındaki paketlerin doğru şekilde etiketlenmesi karmaşık bir süreç olabilir ve yoğun iş gücü gerektirebilir. Bu tür zorluklar, özellikle paketlerin kırılabilir malzemeler içerdiği durumlarda ortaya çıkar. İnsanlarla birlikte çalışabilen kolaboratif robotların (cobot) kullanılması, etiketleme sürecini otomasyona uygun hâle getirir. Cobot kullanarak bu süreç için çözüm geliştiren kuruluşlardan biri de İtalya'da Gruppo Romani SpA kapsamında hizmet veren Bluengineering.

Çözüm arayışı

Seramik sektöründe süreç denetim uzmanı olan Bluengineering, Gruppo Romani'deki paketlerin etiketleme sürecini otomatikleştirmek için hem çok yönlü ve uyarlanabilir olan hem de entegre bir görsel denetim sistemi içeren OMRON TM5 cobotu tercih etti.

Şirket, teslim edilecek paketlerin dört tarafından birine etiket uygulayabilmek ve biçim değişikliklerini karmaşık alet işlemlerine gerek kalmadan hızlıca yönetebilmek istiyordu. OMRON cobot, hem 700 mm'lik erişimi hem de farklı boyut ve şekillerdeki paketlerin nasıl işleneceğini yalnızca birkaç dakikada öğrenebilmesi nedeniyle ideal çözümdü. Bu çözümde operatör, cobotun tutma, hareket ve yerleştirme noktalarını manuel olarak tanımlayabiliyor.

blue engineering newsletter images a fcard sol

Cobot, etiketleme kapsamındaki yinelenen işlemlerin çoğunu gerçekleştirerek çalışanların daha fazla katma değer sunan işlemlere odaklanmasına olanak tanır. Makinenin kolaboratif yapısı, fabrika çalışanlarının bulunduğu ortamda cobotun güvenli bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Bu da operatörün yakınında uygulanacak güç ve basıncı dinamik olarak kısıtlayan entegre izleme özellikleri sayesinde mümkündür. Cobot, işlemlerini sınırlayabilecek tüm olası etkileşimleri durdurmak veya değerlendirmek üzere programlanabilir. Böylece, insanların kazara temas etmesi durumunda yaşanabilecek tehlikeler önlenmiş olur.

Hızlı ve çok yönlü etiketleme

Entegre görsel denetim sistemi, OMRON cobotun etiket üzerindeki barkodları veya QR kodlarını okumasını, paketin doğru konumlandırılıp konumlandırılmadığını kontrol etmesini ve paketleri takip edip doğrulamasını sağlar. Tüm veriler, üretim yürütme sistemine (MES) bağlı bir OMRON NX102 programlanabilir lojik kontrolörüne (PLC) gönderilir ve buradan merkezi olarak yönetilir. Bu da üretim döngüsünün tamamının gerçek zamanlı olarak entegre bir şekilde denetlenmesine olanak tanır. Operatör; üretimin durumunu, aktarım aşamasındaki partileri ve yazdırılıp uygulanacak etiketler için sayı, hız ve yöntem bilgilerini terminalden görebilir.

blue engineering newsletter images b fcard sol

Cobot, etiketleme işlemlerine daha sürekli ve daha verimli bir çözüm getirdi. Özellikle de farklı ürün biçimlerini yönetme konusunda oldukça hızlı ve çok yönlü bir yöntem sunuyor. Bu da diğer somut avantajların önünü açarak cobotların, biçim değişikliklerinden kaynaklanan duruş süresini geleneksel mekanik eksen sistemine kıyasla %70'e kadar azaltmasını sağlıyor. Tüm bunlar, cobotun yakınında çalışan personelin maksimum emniyeti sağlanarak gerçekleştiriliyor.

Kolaboratif robotlarımız hakkında daha fazla bilgi

Download full case study