Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Otonom mobil robotlar Diva International'da iç lojistik süreçlerini basitleştiriyor

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

  • 0:00 -   Autonomous mobile robots simplify intralogistics at Diva International

Kişisel bakım ve temizlik ürünleri üreticisi Diva International'da otonom mobil robotlar (AMR'ler) sayesinde süreçler artık daha güvenli ve verimli bir şekilde yürütülüyor ve sipariş alma işleminden depoda siparişleri tamamlamaya kadar her adımın kaydı tutuluyor.

Büyük şirketler, fabrikalarda ve depolarda manuel süreçleri kolaylaştırmak için robotlardan giderek daha fazla yararlanıyor. Bu şirketlerden biri de merkezi İtalya'nın Umbria bölgesinde bulunan Diva International. Diva, ıslak mendilleri üretim tesisinden aynı depodaki paletleme alanına taşımak için kullandığı sistemi dönüştürmek istiyordu. Tesis yönetim sağlayıcısı olan FM Vision ile birlikte beş OMRON otonom mobil robotu (AMR) ve OMRON'un Sysmac NJ makine kontrolörünü kullanan yeni ve otomatik bir sistem geliştirdiler. Bu sayede daha güvenli, daha verimli ve daha esnek bir süreç elde ettiler.

Diva, mevcut alanın kullanımını optimize edecek bir sisteme ihtiyaç duyuyordu. Ayrıca sipariş alma işleminden depoda sipariş tamamlamaya kadar sürecin her adımını takip etmek istiyordu. Bu, paketlenmiş ıslak mendil partilerini hattın sonundan yükleyip palet istasyonlarına boşaltan beş OMRON AMR ile gerçekleştirilebildi.

Diva-wet-wipes fcard sol

Zorlu durum

Yeni sistemi geliştirirken FM Vision ve OMRON özellikle emniyet, hız ve temizlik açısından çeşitli zorluklarla karşılaştı. En önemli zorluk, 60 farklı formatı ve çok çeşitli ağırlıkları yönetirken 12 karton kutuyu mümkün olan en kısa sürede yüklemeyi sağlayacak bir sistem tasarlamaktı.

FM Vision'ın sahibi Augusto Falchetti şöyle diyor: "Alan, maliyet ve emniyet sorunları nedeniyle bu kadar farklı formatlara sahip paketlere yönelik ayıklama ve konveyör sistemi bizi çok zorladı. Her birinde 70 paket bulunan 120 paletten oluşan bir akış, her gün 8.000'den fazla paketin taşınması gerektiği anlamına geliyor."

Diva-AMR fcard sol

Potansiyel kontaminantlar içermesi ve yangın düzenlemelerine uyma gerekliliği nedeniyle üretim alanının paletleme alanından ayrı tutulması gerekir. OMRON'un beş robotu bağımsız olarak hareket edebilir ve tesisin haritası ile dinamik ortam okumasına dayanan bir navigasyon sistemi aracılığıyla hangi rotanın kullanılacağını belirleyebilir. Robotların her birinde, etraflarını "görebilmelerini" sağlayan bir lazer tarayıcı bulunur. Robotların hareketleri, insanlardan ve diğer engellerden kaçınmalarını sağlayan çeşitli sensörler ve kontroller ile yönetilir.

Diva'nın Veri Analisti Luca Polzoni şöyle diyor: "Tüm bunlar bekleme süresinde önemli bir azalma sağladı. Robotlar, yolda bir engel algıladığında gerçek zamanlı şekilde yeniden hesaplama yaparak her zaman alternatif bir rota bulabiliyor."

Bir başka zorluk da yükleme ve boşaltma sırasında AMR'ler ile konveyör kayışları arasında bağlantı kurulması ve bağlantının kesilmesi işlemleri ile ilgiliydi. Tasarım kısıtlamaları nedeniyle robotlar, konveyör bandından en fazla 800 mm uzağa hareket edebiliyordu.

diva-international fcard sol

Bu nedenle sabit istasyonun çerçevesi, her biri dört kutuluk bir partiyi yönetebilen üç seviyeli ayarlanabilir bir yüksekliğe sahip olacak şekilde tasarlandı. Konum ve hız toleransı çok düşük olduğu için robotların konumunun neredeyse bir milimetreye kalibre edilmesi gerekti. Bir derecelik bir hata bile sürece zarar verebileceğinden robotların hareketi hassas olmalıydı.

Kolaylaştırılmış süreç

OMRON'un Sysmac makine kontrolörü, siparişin gelmesinden paketlerin paletleme alanında ayıklanıp depoya gönderilmesine kadar tüm süreci yönlendirir.

Diva-machine-controller fcard sol

OMRON Industrial Automation Europe Saha Uygulama Mühendisi Hareket Uzmanı Paolo Capezzuoli şöyle diyor: "En karmaşık konu, iş oluşturmak için AMR'lerle kablosuz haberleşmenin kurulmasıydı. Bu etkinlik, OMRON tarafından geliştirilen ve mobil robotlara belirli koşullara (pil seviyesi ve alma noktasına yakınlık gibi) göre görevler atayan bir filo yöneticisinden geçer. Filo yöneticisi ayrıca çarpışmaları ve hızın azalmasını önlemek için en akıllı yolları tespit eder."

Yeni sistem Diva'nın lojistik operasyonlarını kolaylaştırdı. Luca Polzoni şöyle diyor: "Mobil robotlar mevcut yuvalara kendi kendilerine adapte oluyor ve emniyetle ilgili olanlar dahil olmak üzere operatörlerle aynı ortamda çalışmak için gerekli sertifikaları barındırıyorlar. Yaklaşık bir buçuk dakikada, ortalama 10 metrelik mesafeyi kat ediyor ve bu esnada çok sayıda paketi yükleme, paletleme alanına taşıma ve boşaltma işlemlerini gerçekleştiriyorlar."

Diva-HMI fcard sol

Yeni otomatik sistem, verimliliği artırmanın ve çalışanlar üzerindeki iş yükünü azaltmanın yanı sıra veri yönetimiyle ilgili insan hatalarını ortadan kaldırmaya yardımcı oldu. Diva International'ın Ticari Direktörü Paolo Cocchioni şunları söylüyor: "Islak mendil satışında dünya lideri olan bir şirket için yılda yaklaşık 60 milyon paketin üretimini destekleyebilecek seviyede otomasyondan yararlanabilmek büyük önem taşıyor. Bu modernizasyon, çalışma ortamında personel varken bile işleri yürütmemize ve hem hijyen ile emniyet kurallarına hem de teslim tarihlerine uymamıza olanak tanıyor."

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin

Download full case study