Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Akıllı robotlar, Senova'da hızlı koronavirus antikor testlerinin esnek bir şekilde üretilmesini sağlıyor

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Alman tıp teknolojisi uzmanı Senova, geleceğin fabrikasına öncülük etmek için OMRON ve Kraus Maschinenbau GmbH ile iş birliği yaptı.

Dünya genelindeki perakende, üretim ve kamu sektörü kuruluşları, koronavirus krizine çözüm sağlamak için teknolojiye yöneliyor. Süreçleri hızlandırmak ve hijyen gerekliliklerine uyumluluğu artırmak için inovatif robotlar, sensörler ve yapay zeka (AI) teknolojileri kullanılıyor. Ancak virüse karşı mücadelede yol almak için şirketlerin bu alanlarda uzmanlığa sahip kuruluşlarla ortaklıklar kurmaları gerekiyor.

senova kraus covid19 test fcard sol

Buna örnek olarak, kısa bir süre önce Alman tıp teknolojisi şirketi Senova'nın OMRON'un robot uzmanları ve Kraus Maschinenbau GmbH'nin makine mühendisliği uzmanlarıyla birlikte yürüttüğü çalışmalar gösterilebilir. Senova, yanal akış analizi (LFA) teknolojisi dahil olmak üzere biyogösterge, virüs ve mikroorganizma işaretlemeye yönelik hızlı test sistemlerinin önde gelen geliştiricisi ve üreticisidir. Kraus; kağıt ve yassı ürünleri dağıtma, sayma, ayırma, besleme ve konumlandırma çözümleri konusunda uzmandır.

Son altı ay içinde, üç şirket akıllı robotlara sahip üretim makineleri geliştirdi. Bunlar, koronavirüs antikor testlerinin çok zaman alıcı manuel üretimini otomatikleştirdi ve kolaylaştırdı. Talebin hızla artmasıyla Senova'nın test kitlerinin üretimini hızlandırması ve birbirine daha fazla bağlı üretim ve paketleme süreci geliştirmesinden dolayı bu durum son derece önemliydi.

Daha hızlı antikor testi üretimi

Senova'nın en son ürünü, hızlı COVID-19 antikor testidir. Bu test, kişilere virüsün bulaşıp bulaşmadığını on dakika içinde gösteriyor. Test, uluslararası bir araştırma ekibi tarafından geliştirilmiştir. Birinin enfekte olup olmadığını veya zaten bağışıklık kazanıp kazanmadığını göstermek için kan numunesi kullanılır.

Senova, ilk koronavirus antikoru hızlı testini rekor sürede piyasaya sundu. Sağlık çalışanları da dahil olmak üzere insanların bağışıklık kazanıp kazanmadığını öğrenmesine yardımcı oluyor. Dünya genelinde yeni testlere yönelik talep nedeniyle, Senova'nın binlerce siparişe ayak uydurabilmesi için üretimi hızlandırması gerekiyordu. Test kitlerini daha esnek, güvenilir ve hızlı bir şekilde üretme ve paketleme ihtiyacı doğdu. Otomasyon, süreçlerin çoğunu (test şeritlerini kesme ve paketleme gibi) kolaylaştırabilirdi. Artan talepleri karşılamak ve virüsün yayılmasını azaltmak için değişikliklerin hızlı bir şekilde uygulanması gerekiyordu.

Senova ve Kraus, hızlı antikor testi için kullanılan kasetleri beslemek ve paketlemek için bir konsept geliştirdi. Test şeritlerinin hassas kesimi ve test kasetine eklenmeleri artık Kraus'un makineleri tarafından gerçekleştiriliyor. Süreçler, OMRON'un robotları ve teknolojisi ile geliştiriliyor.

Fark yaratan robotlar

senova kraus covid19 ecobra fcard sol

Yeni makinelerin yardımıyla artık dakikada 30 - 45 hızlı koronavirüs testi kesilip paketlenebiliyor. Giderek artan talepleri karşılamak için artık daha fazla makinenin üretilmesi de planlanıyor. OMRON'un eCobra600 robotları, tıp teknolojisinde kullanılan hassas işleme, montaj ve malzeme taşıma işlemleri için seçildi. Dört eksenli robot 800 mm'ye kadar menzile sahiptir. eCobra teknolojisi, yüksek tekrarlanabilirlik ve 5,5 kg'a kadar yük kapasitesi sunar.

senova kraus covid19 quattro fcard sol

Diğer OMRON cihazları arasında, Ethernet ile kontrol edilebilen Quattro 650 H robotlar yer alıyor. Dört eksenli kol, yükü robota eşit şekilde dağıtarak hızlı ve yüksek hassasiyetli taşıma ve montaj sağlar. Robotlar yüksek yük kapasiteleri için tasarlanmıştır ve aynı anda birden fazla parça alınabilir. Böylece koronavirus testinin üretimi hızlandırılabilir. Kesme ve paketleme makinelerinin kontrolü de OMRON tarafından sağlanmakta ve Kraus üretim hatlarına dahil edilmiştir.

İnsanlarla ve makinelerle çalışmak üzere tasarlanan OMRON TM5-700 cobotlar da çözümün bir parçasıdır. Cobotun entegre bir görüntü işleme sistemi vardır. Bu sistem, ürün değişikliklerini hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Verimliliği artırmanın yanı sıra farklı görevler de sisteme öğretilebilir. Çalışanların test kesme ve paketleme gibi tekrar eden işlerden kurtarılmaları, bu görevlere örnek olarak verilebilir. Entegre görsel denetim kamerası ve aydınlatma teknolojisi, nesnelerin hassas bir şekilde algılanmasını sağlayarak alma ve yerleştirme gibi işlemlerin güvenilirliğini, tutarlılığını ve doğruluğunu artırır.

senova kraus covid19 cobot fcard sol

Test şeritlerinin kesilmesi ve paketlenmesi için başlangıçtaki ürünler hatta iletilir, ayrılır, konumlandırılır ve servo lineer bir üniteye yerleştirilir. Daha sonra hassas bir şekilde kesilebilirler. Robot boş parçayı plastik test kasetine yerleştirir ve ön ile arka kısmı monte eder. Hızlı antikor testlerinin paketlenmesi için kullanılan makine test kasetlerini devralır. Önceden monte edilmiş ambalaj torbaları bir sürtünme besleyici ile ayrılır ve paketleme makinesine dağıtılır, ardından ürün etiketleri uygulanır. Başka bir robot, test kasetini termal olarak mühürlenmiş ve dağıtım kayışına aktarılan torbaya yerleştirir.

İş birliği yoluyla başarı

OMRON Satış Proje Danışmanı Christoph Waldenmeier şöyle diyor: "COVID-19 testlerinin en son nesli artık yeni bir üretim salonunda üretiliyor. Üretim hatları OMRON teknolojisiyle tam donanımlı. Teknolojimizi koronavirüsle mücadelede küresel çabaları desteklemek için kullanabileceğimiz için çok mutluyuz."

Kraus Maschinenbau Genel Müdürü Joachim Kraus ise şu sözleri ekliyor: "Bu zorlu projenin hızlı ve basit bir şekilde uygulanması ancak müşteri, makine üreticisi ve sistem ile kontrol tedarikçisi arasındaki mükemmel etkileşim ve kimya sayesinde mümkün oldu."

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin

Download full case study