Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: Genel hatlarıyla entegre emniyet

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Sürdürülebilir Üretim
İlaç
Yiyecek ve İçecek

Genel hatlarıyla entegre emniyet

19 Eylül 2019, Perşembe, Sürdürülebilir Üretim tarihinde yayınlandı

Çalışanları korumak ve arızaların değerli ürün ve ekipmanlara zarar vermesini önlemek için tüm üretim veya paketleme hatlarında emniyet sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. İyi bir emniyet sistemi, gerekli durumlarda hattı durdurarak potansiyel kazaları önler ve hattın hızlıca yeniden başlatılmasına olanak sağlar.
Geçmişte, tek bir makine düzeyinde veya üretim hattının genelinde emniyet sonradan düşünülen bir faktördü. Daha belirgin bir şekilde açıklamak gerekirse her bir ekipman belirli bir görevi yerine getirecek şekilde tasarlanıyordu. Gerekli emniyet önlemleri ise ancak tasarımdan sonra ve çoğu zaman bağımsız bir sistem olarak ekleniyordu. Bu durum, emniyet sistemlerinin entegre edildikleri üretim hatları için de geçerliydi.

Entegre emniyet tam olarak ne anlama geliyor?

Bugün, tüm ekipmanlarda emniyetin ilk adımdan itibaren tasarımın bir parçası olarak yer alması gerekiyor. Dolayısıyla, entegre emniyet, emniyetin hem bağımsız makineler hem de üretim hattının tamamı için ilk tasarım aşamalarından itibaren planlanmaya dahil edilmesi anlamına geliyor. Böylece, makinenin çalışmasıyla ilgili her unsur dikkate alınıyor ve kontrol sistemi tarafından kullanılan verilerde yakalanıyor.
Entegre emniyet yaklaşımıyla tasarlanan makineler en üst düzeyde emniyet ve güvenlik sağlıyor. Ek olarak, bir sorun meydana gelmesi halinde, makineler sorunun tespit edilebilmesi için gerekli tüm verileri sağlıyor ve benzer bir sorunun tekrarlanmasını engelliyor. Bu veriler mevcut olmadığında, üretim hattı durduğunda sorunun hızlı tespit edilmesi mümkün olmamakta ve sorunun neden kaynaklandığının tanımlanması yüksek maliyetli zaman ve üretim kayıplarına yol açmaktadır.
Oysa ki entegre makinelerden oluşan bir üretim hattında bu durumla karşılaşılmaz. Hattaki her bir komponent ve faaliyet, kontrol yazılımı tarafından gerçek zamanlı olarak yakından takip edilir. Omron Sysmac gibi bir kontrol sistemi, sistem bileşenlerini akıllı, entegre ve interaktif bir şekilde bir araya getirir. Bu sayede, sorunlar veya hatta potansiyel sorunlar erkenden tespit edilip bu soruna yönelik önlemler alınabilmektedir. Bu önlemler, örneğin, üretimde değişikliğe gidilerek izole bir sorunun operasyonları tamamen durdurmak zorunda kalmadan ele alınmasını sağlamaktadır. Operasyonun tamamen durdurulması gerektiğinde bile sistem makinenin/hattın tam veya acil durdurma moduna geçmek yerine bekleme konumunda güç açık bir şekilde kalıp kalamayacağına karar verebilmektedir. Ayrıca, güç açık kaldığı sürece veri akışının devam etmesi nedeniyle, kontrolör bilgi almaya devam etmektedir. Bu sayede, kontrolör veya operatör operasyonel aksaklıklar sırasında bile optimum performansı koruyabilmektedir.
Sistemin bakım personeli için daha emniyetli ve daha verimli olması da bir o kadar önemlidir. Daha hatta gitmeden sorun hakkında eksiksiz bilgi edinmeleri sayesinde, sorunu gidermek için gerekli hazırlıkları yapabilirler. Hangi aletlere gerek duyulacağını ve hangi emniyet önlemlerinin alınması gerekeceğini bilirler. Ayrıca, hattın emniyet fonksiyonları hâlâ etkin olduğundan bakım sırasında bir sorun ortaya çıkması halinde bakım personelini korur.Entegre emniyet örneği
Entegre olmayan bir sistemde, temel bir programlanabilir lojik kontrolörü hareketi izleyip yürütürken, çalışma güvenliği bağımsız bir açma/kapatma emniyet rölesi ile sağlanır. Entegre sistemde tüm sinyaller ve girişler, bağımsız emniyet rölelerinin yerini alan ve gelişmiş lojik sunan akıllı bir kontrolörde birleştirilir.

Güvenilirlik

Entegre emniyet aynı zamanda veri kaydı için insanlara güvenilmesi durumunda ortaya çıkan belirsizliği de giderir. Bakım tarihinin tam olarak bilinmesi, hem üretimi hem de operatör emniyetini doğrudan etkileyebilecek parça arızaları riskinin azaltılmasını sağlayan kritik bir faktördür.
Entegre olmayan bir sistemde, doğru bakım programı için operatörlerin olayların ve operasyonların güvenilir ve doğru bir günlüğünü tutması gerekir. Daha eski sistemlerde bu günlük, operatör istasyonunda tutulan el yazımı bir not defteri şeklinde olabilir! Not defteri özenli şekilde tutulmuş olsa bile bilgiler dijital formatta kullanılamaz. Bu durum ise emniyetli çalışma ve kestirimci bakım programlaması için makine durumunun takip edilmesini zorlaştırır.
Bir entegre sistemde, tüm bu bilgiler otomatik bir şekilde yerel olarak kaydedilir ve bilgilere ayrıca çevrimiçi olarak erişilebilir. Bir kapının açılması ve kapatılması gibi her olayın dijital olarak yakalanması sayesinde, arızalar arasındaki ortalama süre gibi istatistikler kontrol edilebilir ve önleyici bakım programlanabilir.

Emniyet hizmetleri

Üretim hatlarına yönelik ekipmanlar geliştirirken veya bu ekipmanları çalıştırırken, ekipmanınızın ve/veya hattınızın emniyetli olduğundan ve tüm yerel ya da uluslararası düzenlemelere uygun olduğundan emin olmak istersiniz. Omron gibi şirketler emniyet danışmanlığı sağlanmasına yönelik çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin birincil amacı bir yandan üretim hatlarındaki kaza sayısını sıfıra indirirken, diğer yandan üretimi ve emniyeti artırmak ve hattı daha esnek bir hale getirmektir.
Bu hizmetler genellikle ekipmanın tanısal doğrulamasını sağlayan ve iyileşme elde edilebilecek alanları vurgulayan bir makine koruma değerlendirmesiyle başlar. Küçük iyileştirmeler üreticinin kendi teknisyenleri tarafından uygulanabilecek olsa da, daha geniş kapsamlı iyileştirmeler özel bir çözümün tasarlanıp uygulanmasını ve yeni özellikler konusunda eğitimli uzmanlar tarafından ilave eğitim verilmesini gerektirebilir.
Ek olarak, emniyet unsurlarına yönelik doğrulama ve değerlendirme işlemleri gerçekleştirilerek makine ve sistemlerin bölgede geçerli ekipman düzenlemeleriyle uyumlu hale getirilmesi sağlanabilir. Omron veya başka bir tedarikçi tarafından sağlanmasından bağımsız olarak, emniyet hizmetleri hattınızın ilgili tüm emniyet gerekliliklerini ve düzenlemelerini karşılamasını sağlayarak üretim hedeflerinizi tutturmaya odaklanmanıza imkan tanır.

Omron uzmanlarına danışın

Herhangi bir sorunuz var mı ya da kişisel tavsiye almak ister misiniz? Uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Josep Plassa

    Josep Plassa

    EMEA Safety Product Manager, Omron Industrial Automation, Barcelona, Spain