Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: 10 saniyeden kısa sürede tamamlanan keçeler: Robotik Entegre Kontrolör sayesinde uyumlu kontrol

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Operasyonel Mükemmellik
Kolaboratif Robotik

10 saniyeden kısa sürede tamamlanan keçeler: Robotik Entegre Kontrolör sayesinde uyumlu kontrol

24 Kasım 2021, Çarşamba, Operasyonel Mükemmellik tarihinde yayınlandı

Trelleborg Livorno, sürdürülebilir rüzgar enerjisi pazarında poliüretan keçelerin son işlemleri için kullanılan bir robotik hücreyi yeniledi. Robotlar, lojik, hareket, emniyet ve kullanıcı arayüzü dahil olmak üzere tüm otomasyon komponentlerinin entegrasyonunu ve senkronizasyonunu sağlayan OMRON'un Robotik Entegre Kontrolörü, bu çözümün temelini oluşturur.
Trelleborg, tüm dünyada faaliyet gösteren çok uluslu bir İsveç şirketidir. Zorlu ortamlarda kritik uygulamaları koruyan ve sızdırmazlık sağlayan özel olarak geliştirilmiş polimer çözümlerinde dünya lideridir. İtalya'nın Livorno şehrinde bulunan Trelleborg Sealing Solutions (TSS), şirketin mükemmellik merkezidir. Başta akışkan gücü, tarım, otomotiv ve enerji olmak üzere farklı pazar segmentlerindeki pnömatik ve hidrolik silindirlere takılan keçelerin üretiminde uzmandır.
Trelleborg'un yeni robotik hücresi, rüzgar türbinlerinin fren sistemlerine yönelik poliüretan keçelerin son işlemlerini yapar. OMRON'un Robotik Entegre Kontrolörü çerçevesinde geliştirilen bu çözüm, hem kaliteyi ve üretkenliği artırdı hem de artan talebi karşıladı.

Hedef: Kaliteden ödün vermeden döngü süresini azaltma

Trelleborg'da yeni robotik hücrenin ana hedefi, en başından beri yeni siparişlerin daha hızlı ve etkili bir şekilde karşılanabilmesi için keçelerin son işlem sürelerini kısaltmak ve sürecin genel esnekliğini artırmaktı.
Trelleborg Livorno'da Makine ve Enerji Mükemmelliğinden sorumlu David Caluri şöyle açıklıyor: "Şu anda kullandığımız makine, maksimum kapasitedeyken işlenen her keçe için yalnızca 17 saniyelik bir döngü süresine ulaşabiliyor. Hedefimiz çok iddialıydı: Özellikle de sezonluk talep artışlarında müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verebilmek için bu süreleri önemli ölçüde azaltmak."
Yeni çözüm, iki adet OMRON Viper 650 mafsallı, antropomorfik robotla kullanılır: seçme ve yerleştirme için bir robot; kesme ve sonlandırma için bir robot. Bu robotlar, özellikle makineyle işleme, montaj ve malzeme taşıma işlemleri için tasarlanmıştır. OMRON NJ501-R Robotik Entegre Kontrolör tarafından yönetilerek yüksek hızlarda ve tamamen senkronize bir şekilde çalışabilirler.
Yeni sistemde pick-and-place robotu, keçeleri bir besleme sisteminden alır, kaldırır ve makinedeki bir döner mile yerleştirir. Ardından kesme robotu, keçenin çevresinden iki kesim yapar: İç ve dış kesim. Bu robotta ayrıca, yeni işlenen parçayı kaldıran ve bitmiş keçeyi sepete yerleştiren pnömatik yakalayıcılı bir alma aleti bulunur.
"Hızın ötesinde, kesim özellikleri açısından da sektör daha fazla zorlaşıyor" diyen Caluri şöyle devam ediyor: "Hidrolik uygulamalarda sızdırmazlık sağlanması için temiz bir kenar çok önemlidir. Yüksek hızlarda tolerans aralığı çok dardır ve elde edilmesi zordur. Bu uygulama sayesinde daha da sıkı ve daha da hassas toleranslar elde edebildik."

Tüm cihazlar için tek bir platform

Robotik Entegre Kontrolör sayesinde şirket, robotik hücredeki tüm cihazları EtherCAT ve Ethernet/IP üzerinden entegre etti. Bu cihazlar arasında iki robot, insan-makine arayüzü (HMI OMRON NA5), OMRON NX-SL3300 güvenlik kontrolörü ve dağıtılmış NX-S modülleri kullanan güvenlik özellikleri, pnömatik sistemler, lojik ve hareket elemanları yer alır.
David Caluri şöyle açıklıyor: "Programlama kısmı çok kolaydı çünkü OMRON bu uygulamada kullanılan tüm komponentler için tek bir platform sunuyor. Sysmac Studio üzerinden tek bir çözümü kullanarak girişler, çıkışlar, güvenlik, HMI ve robotlar gibi tüm farklı öğeleri programlayabildik. Arıza ararken bile her bir komponenti anında görebiliyoruz. Otomasyonun tam kontrolüne sahip olmak, faaliyetlerimizde esnek olmamızı sağlıyor ve eğitim açısından bize büyük bir avantaj sağlıyor: Hepsi bir arada çözümle tüm personeli güncel tutmak daha kolay."
Caluri yorumlarına şu şekilde devam ediyor: "Sahada her şey planlarla yönetilir. İşleme alınması gereken ürün için doğru kurulumu bulduğumuzda, ürüne bir ad ve bir kod veririz. Bu kod, istendiği zaman geri çağrılabilmesi için kaydedilir. Bu esneklik, şirkete birçok avantaj sağlıyor. Trelleborg geçmişte karmaşık manuel kurulumlarla uğraşmak zorunda kaldı. Günümüzde ise kurulumu günde birkaç kez değiştirebiliyoruz. Örneğin, uzun ve karmaşık alet yenileme işlemlerine gerek kalmadan kesme açısını değiştiriyor veya özelleştirilmiş yeni formatlarla ilgili talepleri karşılayabiliyoruz. Nasıl işlediğini çok iyi biliyoruz."

%80 oranında azaltılmış döngü süreleri, daha yüksek verimlilik ve daha hızlı yatırım getirisi

Keçelerin son işlemleri için kullanılan yeni robotik hücre, tamamen çalışır durumdayken her 9,5 saniyede bir parça işleyerek döngü sürelerini yaklaşık %80 oranında azaltır. Bu sayede Trelleborg, sürecin genel verimliliğini de yaklaşık %20 oranında artırdı.
"Yeni hücre, Trelleborg'un Avrupa, Asya ve Amerika'daki çeşitli lojistik merkezlerinde keçe stokları tedarikini iyileştirme ihtiyacına yanıt veriyor ve şirket de anlık talep artışlarında müşterilerine destek olabiliyor," diyor Trelleborg Livorno Operasyon Müdürü Leonardo Ceccarini ve yeni sistemin yatırım getirisinin yaklaşık iki yıl olacağını tahmin ediyor. Bu da önceki çözümlere oranla %30'luk bir gelişme demek.
Ceccarini sözlerini şu şekilde bitirdi: "Tüm otomasyon komponentlerinin yönetimi için Robotik Entegre Kontrolörü kullanan ve Avrupa'da türünün ilk örneği olan bir uygulamanın bilinmeyen tüm yönlerinin üstesinden gelmek için OMRON'un teknik ekibiyle iş birliği yapmamız çok önemliydi."
OMRON Bölge Satış Müdürü Enrico Naviganti, "Trelleborg, en son teknolojimizi sahaya taşımamıza olanak sağladı" diyor. "Bu uygulama, hem yüksek kalite standartlarını koruyabildi hem de daha öncekilere kıyasla çok daha yüksek hızlara ulaştı. Teknolojimiz, şirketin deneme aşamasındaki tüm TPG'leri karşılamasını sağladı."

Omron uzmanlarına danışın

Herhangi bir sorunuz var mı ya da kişisel tavsiye almak ister misiniz? Uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Omron Turkey

    Omron Turkey