Oturum açın

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Kaydol

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Omron'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz

Hesabınızı tamamlamanız için şu adrese bir e-posta gönderildi:

Web sitesine geri dönün

doğrudan erişim

Bilgilerinizi aşağıya girin ve bu sayfadaki içeriğe doğrudan erişin

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Teknik zorluklar yaşamaktayız. Form gönderme işleminiz başarılı olmadı. Lütfen özürlerimizi kabul edin ve daha sonra tekrar deneyin. Detaylar: [details]

Download

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Artık şuna erişebileceksiniz: OMRON Otomasyon Blogu

Şu adrese bir onay e-postası gönderildi:

Sayfaya devam edin

Bu belgeyi indirmek için lütfen veya doğrudan erişim edinin

Otomasyon Blog Sayfası

Sürdürülebilir Üretim
women-in-automation-factory bboard sol

Endüstriyel otomasyon ve robotlar: Hala erkek egemen bir alan mı?

7 Şubat 2024, Çarşamba Günümüzde otomasyon alanında kadın olmak nasıl bir şey? OMRON Europe'tan üç kadın, endüstriyel otomasyon dünyasındaki deneyimlerinden, karşılaştıkları zorluklardan ve başarılı olmalarına yardımcı olan destek ve araçlardan bahsediyor.Wendy Tonks yaklaşık 20 yıl önce Birleşik Krallık'ta mühendislik kariyerine ilk başladığında, koymak zorunda kaldığı ilk kural çaycı kadın olmadığıydı.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
flexible manufacturing for-at-in-the machine bboard sol

Değişimi benimseme: Esnek üretim sürecinin temel taşları

30 Ocak 2024, Salı Tüketicinin desteklenmesi, özelleştirmeye yönelik talepler, bilinçli sağlık tercihleri, veganlık, etik kaygılar ve sürdürülebilirlik gibi faktörlerin etkisiyle hızlı tüketim ürünleri pazarı köklü bir değişim yaşıyor. Önümüzdeki on yılda, önceki 50 yıla kıyasla daha fazla değişikliğin meydana geleceğini öngörüyoruz. Bu nedenle üretim ve tedarik zincirlerinin, yeni eğilimleri karşılayacak şekilde uyarlanması gerekiyor. Hızlı tüketim ürünleri fabrikalarının geleceği, muhtemelen ürünlerin ve birbiriyle bağlantılı sistemlerin otonom hareket ettiği daha küçük, daha akıllı tesislere doğru yol alacaktır.Bağımsız veya birbirine bağlı makinelerin, uygun malzeme ve paketlerin zamanında tedarik edilmesini sağlamak için her zamankinden daha esnek olması gerekiyor. Üretim daha çevik olmalı ve sıfır geri çağırma ile yüksek karışım, düşük hacim yaklaşımıyla perakendeye hazır ürünler üretmelidir. Buradaki esas soru, bu hedefe minimum maliyet ve hızlı yatırım getirisi ile nasıl ulaşılacağıdır.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
fernando colas trends 2024 image bboard en peop

2024 için otomasyonda neler bekleniyor? OMRON Europe'tan altı tahmin

13 Aralık 2023, Çarşamba Son birkaç yıldaki art arda gelen olumsuz gelişmeler, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin yeni bir dönemini beraberinde getirdi. Bu durum, üreticileri iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandırmaya, küresel tedarik zincirlerini ve ilişkilerini yeniden düşünmeye sevk ediyor. Aynı zamanda, ESG prensiplerini, operasyonel karar alma süreçlerine dahil etmeleri konusunda baskı artıyor. Yapay zeka, veri bilimi ve dijital ikizlerin yanı sıra algılama, izleme ve görsel denetim teknolojileri; üretim endüstrisinin bu yeni gerçeğe uyum sağlamasına yardımcı olacak otomasyon ve kontrol çözümlerini geliştirmek için temel unsurlar olacak. Bu bağlamda, 2024 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek altı temel trendi paylaşmak istiyorum.
DAHA FAZLA BILGI
Endüstri 4.0
emobility b bboard misc

EV geçişi kolaylaştırıldı: Otomotiv üretiminde üstesinden gelinecek en önemli üç zorluk

23 Kasım 2023, Perşembe Elektrikli araçlara geçiş, otomotiv üreticileri için zorlu bir süreçtir. Geleneksel olarak içten yanmalı motorlu araçlar üreten uzun ömürlü şirketler, şimdi tamamen yeni bir araç platformları dünyasına adım atmaktadır. Elektrikli araç üretim endüstrisinin karşılaştığı başlıca zorlukları inceleyelim ve ufuktaki en son yenilikçi çözümleri keşfedelim.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
automotive-line-robot-simulation-side bboard sol

Zihinlerin buluşması: Endüstriyel otomasyonda IT/OT birleşimi

22 Eylül 2023, Cuma Gelecek odaklı üreticiler; esnek, verimli ve sürdürülebilir üretim ideallerine daha da yaklaşmak için dijital dönüşümü büyük bir ciddiyetle keşfetmektedir. Ne yazık ki dijitalleşmeye olan ilgi arttıkça OT (Operasyonel Teknoloji) ve IT (Bilgi Teknolojisi) dünyaları arasında büyük bir uçurum olduğu anlaşılıyor. Bu durumda, gelecekteki fabrikalar için hedeflenen bugünkü vizyonların, yarının gerçekliği haline gelmesi isteniyorsa bu farkın kapatılması gerekir. Ancak IT ve OT'nin neden bir araya getirilmesi gerektiğine ve bunun nasıl başarılabileceğine bakmadan önce temel bilgilere geri dönelim ve terminoloji hakkında bazı yanlış anlaşılmaları düzeltelim.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
people puzzle bboard en misc

Otomasyon Yardımıyla İş Gücü Eksikliğinin Üstesinden Gelmenin En İyi 4 Yolu

6 Eylül 2023, Çarşamba Otomasyon, manuel iş gücünün yerini almak yerine, manuel iş gücünü desteklemek amacıyla kullanılan bir yoldur.Üretimde iş gücü eksiklikleri, dünya genelinde endişe verici bir sorun haline gelmektedir. Finansal teşvikler ve hedeflenen iş gücü nitelikleri, bu soruna karşı önlemler olarak kullanılmış olsa da daha yenilikçi çözümlere ihtiyaç vardır. Birçok üretici, tekrarlayan faaliyetleri otomatikleştirmeyi tercih etmektedir ancak bu ne ölçüde mevcut iş gücünü desteklemektedir ya da bu, mevcut iş gücünün yerini tamamen mi almaktadır?2023 yılında Reuters, endişe verici bir trendi açıkladı: Şirketlerin %53'ü işe alım zorluklarıyla karşı karşıya ve bu rekor niteliğinde yüksek bir oran. Personel eksiklikleri ve yükselen enerji maliyetleri iklim nötr olma çabalarıyla bir araya gelerek yeni zorluklar yaratmaktadır. Sürdürülebilir üretim hedefi doğrultusunda, iş gücü eksiklikleriyle başa çıkmak ve mevcut yetenekleri geliştirmek için yenilikçi stratejiler oluşturmak, ilerlemenin anahtarıdır.Mevcut iş gücünü otomasyon ile desteklemenin ve iş gücü eksikliğini ele almanın en iyi dört yolunu gözden geçirelim:
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
i-bots teamkids bboard event

İş gücüne güç katma: OMRON'un Avrupa üretiminde beceri geliştirme yaklaşımı

6 Eylül 2023, Çarşamba OMRON'un yeni nesle güç kazandıran becerileri geliştirmeye olan sarsılmaz bağlılığını ele alırken sektörde dönüşüm dolu bir yolculuk başlıyor. Bu yolculuk, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin (4IR) tüm potansiyelini ortaya çıkarırken diğer yandan cesurca Beşinci Sanayi Devrimi'ne (5IR) doğru ilerliyor.Akademik toplantı salonlarında, vizyoner iş liderlerinin yönetim kurulu odalarında ve ileri görüşlü siyasetçilerin ofislerinde hararetli tartışmalar yaşanıyor. Bütün bunların merkezinde Dördüncü Sanayi Devrimi, 4IR ya da diğer adıyla Endüstri 4.0'dan, yaşadığımız dünyayı değiştirecek olan Endüstri 5.0'a geçiş yer alıyor.Tarihsel olarak İlk Makine Çağı Sanayi Devrimi'yle, İkinci Makine Çağı da elektrikle başladı. Ardından elektronik ile Üçüncü, bir platform olarak internet ile de Dördüncü Makine Çağı'na girdik. Günümüzde ise insan ile makine arasındaki uyumlu iş birliğinin ve endüstrinin topluma katkılarının ön plana çıktığı Beşinci Makine Çağı'na doğru ilerliyoruz. Şimdi yalnızca uyum sağlamakla kalmayıp liderlik etme, öncülük yapma ve yeniliğin sınır tanımadığı bir gelecek yaratma zamanı. Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab şöyle söylüyor: "Yaşama, çalışma ve birbirimiz ile ilişki kurma şeklimizi kökten değiştirecek bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz. Ölçeği, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle bu dönüşüm, insanlığın daha önce deneyimlediği her şeyden farklı olacak. Dünyamız dönüştürücü bir süreçten geçiyor. Akıllı teknoloji, makineler arası (M2M) haberleşme ve IoT entegrasyonuyla geleneksel endüstriyel uygulamaların otomasyonu sayesinde küresel üretim gelişiyor. Bu sinerji, daha yüksek düzeyde otomasyon ve sorunsuz haberleşmenin yanı sıra zorlukları otonom olarak analiz edip tanılayan akıllı makineleri destekliyor.Yapay zekanın yükselişi tartışmalara yol açarak toplumsal dokumuzdaki daha derin dönüşümlerin sinyalini veriyor. Bu dinamik ortamda ilerlerken inovasyonu benimsemeye ve geleceğimizi yeniden şekillendirmeye hazırız. 
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
omron-founders-day-france-2023 b bboard event

Kırmızı ışıklardan robotlara: OMRON, inovasyonla geçen 90 yılı kutluyor

6 Haziran 2023, Salı Bu yıl Kuruluş Gününde OMRON, teknolojinin sınırlarını zorladığı 90 yıla dönüp bakarken bir yandan da sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve insan-makine iş birliğini temel alan otomasyon inovasyonu geleceğini sabırsızlıkla bekliyor.10 Mayıs Kuruluş Günümüz kutlu olsun… Her yıl 10 Mayıs günü, muhtemelen OMRON için takvimdeki en önemli gündür. Bu tarihte, dünyanın dört bir yanındaki 30.000 OMRON çalışanı, şirketin kurucusu olan Kazuma Tateishi'nin hayatını ve mirasını kutlar. Bunu Tateishi'nin daha iyi bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullanma vizyonuna bağlılıklarını tazeleyerek ve genellikle kendi topluluklarındaki gönüllü projeler ve yardım projelerine katılmak aracılığıyla toplum yararına işler yaparak gerçekleştirirler. İnovasyonda Kilometre Taşları OMRON'un inovasyon yolculuğu, röntgen fotoğrafı için yüksek hassasiyetli bir zaman rölesi geliştirmesiyle 1933 yılında başladı. Bu da şirketin toplumsal ihtiyaçları ele alma konusundaki ilk katkısı oldu. 1960 yılında OMRON, dünyanın ilk temassız proximity switch'ini tanıtarak gelişmiş seri üretim yeteneklerinde çığır açtı. O günden bu yana OMRON; ilk otomatik trafik sinyali, insansız tren istasyonu sistemi, giyilebilir tansiyon kontrol cihazı, ultra yüksek hızlı bulanık lojik kontrolörü ve otomatik kanser hücresi tanılama ekipmanı gibi çığır açan teknolojileri tanıtmayı sürdürdü.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
buying leasing bboard comp

Satın Alma mı Kiralama mı? Yeni cobotunuzu finanse etmenin yolu

26 Nisan 2023, Çarşamba Otomasyon projelerini finanse ederken KOBİ'lerin düşünmesi gereken bir noktaBeceri eksiklikleri, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu planları birçok şirkette otomasyon projelerini hızlandırmaktadır. Otomasyona kayan manuel süreçler belirlendikten sonra genelde akıllara şu soru gelir: Tüm bunlar ne kadara mal olur?Kiralama veya hizmet olarak robot gibi seçenekleri göz önünde bulundurmak mantıklı olabilir. Küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ'ler) özellikle otomasyonun finansal yönleri hakkında daha iyi bir genel bakış sağlayan araçlardan biri de OMRON yatırım getirisi hesaplayıcısıdır. Bir cobot veya AMR satın almayı düşünen herkes bu aracı kullanarak yatırım getirisini görebilir.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
ai manufacturing conveyor belt bboard sol

Robot sistemlerindeki Yapay Zeka (AI) fonksiyonel emniyet kısımlarını yönetebilir mi?

13 Nisan 2023, Perşembe Yazarlar: OMRON Europe Emniyet Ürün Pazarlama Müdürü JOSEP Plassa ve OMRON Geliştirme Merkezi Müdürü Atsushi OshiroRobotlar ve yapay zeka sistemleri, endüstriyel üretim tesislerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Robotları kullanırken çalışanların emniyetini sağlamak için ayrıntılı bir risk değerlendirmesi gereklidir. Bu değerlendirme, robotların otonom kontrol eylemlerini (Ortam tanıma, Eylem planlama, Yol oluşturma, Hareket kontrolü ve Ölçüm) belirlemek için kullanılan beş ana unsuru inceleyen Fonksiyonel Emniyet açısından gerçekleştirilir.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
fernando colas trends 2024 image bboard en peop

2024 için otomasyonda neler bekleniyor? OMRON Europe'tan altı tahmin

13 Aralık 2023, Çarşamba Son birkaç yıldaki art arda gelen olumsuz gelişmeler, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin yeni bir dönemini beraberinde getirdi. Bu durum, üreticileri iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandırmaya, küresel tedarik zincirlerini ve ilişkilerini yeniden düşünmeye sevk ediyor. Aynı zamanda, ESG prensiplerini, operasyonel karar alma süreçlerine dahil etmeleri konusunda baskı artıyor. Yapay zeka, veri bilimi ve dijital ikizlerin yanı sıra algılama, izleme ve görsel denetim teknolojileri; üretim endüstrisinin bu yeni gerçeğe uyum sağlamasına yardımcı olacak otomasyon ve kontrol çözümlerini geliştirmek için temel unsurlar olacak. Bu bağlamda, 2024 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek altı temel trendi paylaşmak istiyorum.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
i-bots teamkids bboard event

İş gücüne güç katma: OMRON'un Avrupa üretiminde beceri geliştirme yaklaşımı

6 Eylül 2023, Çarşamba OMRON'un yeni nesle güç kazandıran becerileri geliştirmeye olan sarsılmaz bağlılığını ele alırken sektörde dönüşüm dolu bir yolculuk başlıyor. Bu yolculuk, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin (4IR) tüm potansiyelini ortaya çıkarırken diğer yandan cesurca Beşinci Sanayi Devrimi'ne (5IR) doğru ilerliyor.Akademik toplantı salonlarında, vizyoner iş liderlerinin yönetim kurulu odalarında ve ileri görüşlü siyasetçilerin ofislerinde hararetli tartışmalar yaşanıyor. Bütün bunların merkezinde Dördüncü Sanayi Devrimi, 4IR ya da diğer adıyla Endüstri 4.0'dan, yaşadığımız dünyayı değiştirecek olan Endüstri 5.0'a geçiş yer alıyor.Tarihsel olarak İlk Makine Çağı Sanayi Devrimi'yle, İkinci Makine Çağı da elektrikle başladı. Ardından elektronik ile Üçüncü, bir platform olarak internet ile de Dördüncü Makine Çağı'na girdik. Günümüzde ise insan ile makine arasındaki uyumlu iş birliğinin ve endüstrinin topluma katkılarının ön plana çıktığı Beşinci Makine Çağı'na doğru ilerliyoruz. Şimdi yalnızca uyum sağlamakla kalmayıp liderlik etme, öncülük yapma ve yeniliğin sınır tanımadığı bir gelecek yaratma zamanı. Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab şöyle söylüyor: "Yaşama, çalışma ve birbirimiz ile ilişki kurma şeklimizi kökten değiştirecek bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz. Ölçeği, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle bu dönüşüm, insanlığın daha önce deneyimlediği her şeyden farklı olacak. Dünyamız dönüştürücü bir süreçten geçiyor. Akıllı teknoloji, makineler arası (M2M) haberleşme ve IoT entegrasyonuyla geleneksel endüstriyel uygulamaların otomasyonu sayesinde küresel üretim gelişiyor. Bu sinerji, daha yüksek düzeyde otomasyon ve sorunsuz haberleşmenin yanı sıra zorlukları otonom olarak analiz edip tanılayan akıllı makineleri destekliyor.Yapay zekanın yükselişi tartışmalara yol açarak toplumsal dokumuzdaki daha derin dönüşümlerin sinyalini veriyor. Bu dinamik ortamda ilerlerken inovasyonu benimsemeye ve geleceğimizi yeniden şekillendirmeye hazırız. 
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
omron-founders-day-france-2023 b bboard event

Kırmızı ışıklardan robotlara: OMRON, inovasyonla geçen 90 yılı kutluyor

6 Haziran 2023, Salı Bu yıl Kuruluş Gününde OMRON, teknolojinin sınırlarını zorladığı 90 yıla dönüp bakarken bir yandan da sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve insan-makine iş birliğini temel alan otomasyon inovasyonu geleceğini sabırsızlıkla bekliyor.10 Mayıs Kuruluş Günümüz kutlu olsun… Her yıl 10 Mayıs günü, muhtemelen OMRON için takvimdeki en önemli gündür. Bu tarihte, dünyanın dört bir yanındaki 30.000 OMRON çalışanı, şirketin kurucusu olan Kazuma Tateishi'nin hayatını ve mirasını kutlar. Bunu Tateishi'nin daha iyi bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullanma vizyonuna bağlılıklarını tazeleyerek ve genellikle kendi topluluklarındaki gönüllü projeler ve yardım projelerine katılmak aracılığıyla toplum yararına işler yaparak gerçekleştirirler. İnovasyonda Kilometre Taşları OMRON'un inovasyon yolculuğu, röntgen fotoğrafı için yüksek hassasiyetli bir zaman rölesi geliştirmesiyle 1933 yılında başladı. Bu da şirketin toplumsal ihtiyaçları ele alma konusundaki ilk katkısı oldu. 1960 yılında OMRON, dünyanın ilk temassız proximity switch'ini tanıtarak gelişmiş seri üretim yeteneklerinde çığır açtı. O günden bu yana OMRON; ilk otomatik trafik sinyali, insansız tren istasyonu sistemi, giyilebilir tansiyon kontrol cihazı, ultra yüksek hızlı bulanık lojik kontrolörü ve otomatik kanser hücresi tanılama ekipmanı gibi çığır açan teknolojileri tanıtmayı sürdürdü.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
ai manufacturing conveyor belt bboard sol

Robot sistemlerindeki Yapay Zeka (AI) fonksiyonel emniyet kısımlarını yönetebilir mi?

13 Nisan 2023, Perşembe Yazarlar: OMRON Europe Emniyet Ürün Pazarlama Müdürü JOSEP Plassa ve OMRON Geliştirme Merkezi Müdürü Atsushi OshiroRobotlar ve yapay zeka sistemleri, endüstriyel üretim tesislerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Robotları kullanırken çalışanların emniyetini sağlamak için ayrıntılı bir risk değerlendirmesi gereklidir. Bu değerlendirme, robotların otonom kontrol eylemlerini (Ortam tanıma, Eylem planlama, Yol oluşturma, Hareket kontrolü ve Ölçüm) belirlemek için kullanılan beş ana unsuru inceleyen Fonksiyonel Emniyet açısından gerçekleştirilir.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
robot whispering secret bboard comp

Yapay Zeka: Beni aptal sanmayın

8 Şubat 2023, Çarşamba On yıl önce kendi fabrikamızdaki makinelerin ne kadar akıllı olduğu konusunda bir hayli gururluydum. Şimdi, "akıllı" kavramına dair bugünkü algımı göz önünde bulundurduğumda aslında bir hayli aptal olduklarını fark ediyorum.Neden? Çünkü yapmak üzere tasarlandıkları şeyi yapmalarına rağmen, beklenmedik ya da sıra dışı bir durumla karşılaştıkları anda afallıyorlardı. Operatöre "Benim sorunum ne?" sorusunu sormak durumunda kalıyorlardı.Sorun giderme ve makinelerin onarılıp çalıştırılması, akıllı bireyleri gerektiriyordu. Son derece yetenekli operatörleri... Deneyimli yazılım ve donanım mühendislerini... Sorun şu ki son on yılda bu kişilerin bulunması gittikçe daha da zorlaştı. Sektöre giren yeni yeteneklerin sayısı, emeklilik yaşına ulaşan çalışanların sayısını dengeleyecek kadar yeterli değil. İşten ayrılan emekliler yılların tecrübesinin doruk noktası olan, iş başında emek vererek kazandıkları bilgileri yanlarında götürürler. Ayrılan her bir çalışanla birlikte işletmeler daha az verimli ve daha az yetenekli bir iş gücü olasılığıyla karşı karşıya kalır. 
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
circular economy concept b bboard sol

Net sıfıra giden yol: taktikler konusu

1 Şubat 2023, Çarşamba Üretimin net sıfıra ulaşabildiği bir gelecek için değer zinciri, otomasyonla dönüştürülmelidir.Haziran 2022'de New Scientist, dünyanın en büyük şirketlerinin üçte birinin net sıfır hedefi olduğunu, yani geçen yıldaki aynı döneme göre önemli ölçüde daha fazla şirket olduğunu bildirdi.İvmedeki artış olumlu bir gelişme olsa da makale, şirketlerin net sıfıra ulaşma planlarındaki ayrıntıların düzensiz olmasından da bahsediyor.Bu durum pek şaşırtıcı değil. Net sıfır stratejisi oluşturup uygulamak, özellikle de GHG emisyonlarının %80'i Kapsam 3'e giren şirketler için oldukça zordur. Bu emisyon, değer zincirinin girişinde ya da çıkışında oluşmaktadır. Bu, tedarik zinciri ve ürün dağıtım lojistiği hem uzun hem de karmaşık olan FMCG şirketleri için daha da büyük bir zorluktur.Bu işletmelerin çoğu, değer zincirinden karbonu çıkarması ve döngüsel bir değer zinciri elde etmesi gerektiğini biliyor. Bunu gerçekleştirmek için bir stratejileri de var. Bu strateji genel olarak, kaynak ve enerji kullanımının optimizasyonunu, yüksek emisyonlu ürünlerin ve süreçlerin değiştirilmesini ve atıkların ortadan kaldırılmasını kapsıyor.Buradaki asıl zorluk, niyeti eyleme dönüştürmektir. İşte tam da bu noktada otomasyon, çok kritik bir role sahiptir.Veri toplama ve analiz, net sıfıra başarılı bir geçişin anahtarıdır. Bu olmadan şirketler; başlangıç noktalarını, geliştirmeleri gereken yerleri, gelişip gelişmediklerini ve geliştilerse bunun ne kadar etkili olduğunu nasıl bilebilir? Sağlam veriler, taahhüdü değişim haline getirir, hem güvenilir hem de özgüvenli bir şekilde paydaşlarla iletişim kurmayı sağlar ve iklime yönelik çalışmaların gerçekleşmesine olanak tanır.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
factory mobile robot delivery bboard sol

Otomasyon sayesinde enerji ve yakıt krizinin üstesinden gelme

7 Aralık 2022, Çarşamba Yükselen fiyatlara karşı koymak ve çevreyle ilgili hedefleri karşılamak adına endüstri şirketlerinin, tek kaynaklı otomasyon teknolojilerinin sürdürülebilirlik stratejilerine nasıl katkıda bulunabileceğini incelemesi gerekir.Yüksek enerji ve yakıt fiyatları, hem evlerimizde hem de endüstrilerimiz de zorluklara yol açıyor. Bu durum, mali planları ve cüzdanları olumsuz yönde etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle bazı şirketler imalatı durdurmaya zorlanıyor. Make UK tarafından gerçekleştirilen bir ankette imalatçıların %42'si, elektrik faturalarının geçtiğimiz 12 ay içinde %100 zamlandığını belirtirken %32'si ise gaz fiyatlarının geçtiğimiz sene içinde %100 zamlandığını dile getiriyor. Endişe verici bir orana sahip %12'lik dilim ise yükselen enerji faturalarının doğrudan sonucu olarak işten çıkarmalara başladığını belirtti.Ukrayna'daki savaş, Covid-19 salgını ve gaz fiyatları krizin yalnızca birkaç nedeni; tüm bu nedenler bir araya gelerek tüm sektörleri ve enerji fiyatlarından tedarik zincirlerine kadar her alanı etkiliyor. Peki imalat şirketlerinin bu durumda ne yapması gerekiyor? Kapsamlı otomasyon stratejileri, daha yüksek esneklik ve enerji verimliliği açısından büyük bir önem taşıyor. Buna, sensör ve görsel denetim teknolojileriyle birlikte kullanılan yenilikçi robotların yanı sıra makine seviyesinde gerçek zamanlı yapay zeka (AI) da dahil. Ayrıca imalat tesislerinden alınan gerçek zamanlı veriler, anormallikleri tespit etme ve genel ekipman etkililiğini (OEE) artırma konusunda da yardımcı olabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
automotive bboard sol

Gelecek intralojistiğe mi yöneliyor? Daha fazla verimlilik için ipuçları

15 Kasım 2022, Salı Bazen büyük resme o kadar çok odaklanırız ki akıllı üretimi simgeleyen küçük ve çok önemli olan süreçleri unuturuz. Buna örnek olarak intralojistiği, yani bir şirketin tesislerinde veya üretim salonunda gerçekleşen malzeme ve ürün akışlarını verebiliriz. Kısa bir süre önce yapılan bir çalışma, ankete katılan şirketlerin yüzde 80'inden fazlasının, kalifiye çalışan eksikliği veya büyüme planları gibi zorlukların üstesinden gelmek için intralojistikte yapay zeka ve otomasyon kullanımının artmasını gerekli bulduğunu ortaya koydu.Pazar ve müşteri gereksinimlerini karşılamak, verimliliği artırmak ve daha sürdürülebilir olmak isteyen otomotiv şirketleri yeni fikirler üretmelidir. Enerji maliyetleri, gaz krizi ve yükselen enflasyon bu görevi daha da zorlaştırmaktadır. Yenilikçi otomasyon, dijitalleşme ve akıllı intralojistik yaklaşımlarını bir araya getiren akıllı fabrika konseptleri, değerli destekler sağlayabilir. Bazıları bu bağlamda Endüstri 4.0'dan bahsederken bazıları "geleceğin fabrikası", bazıları ise Endüstriyel Nesnelerin İnterneti'ni (IIoT) tercih ediyor. Ancak hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, en önemlisi şimdi harekete geçmek ve güvenilir iş ortaklarıyla çalışmaktır. İntralojistik, değişimi hızlı bir şekilde başlatmak için iyi bir başlangıç noktasıdır çünkü acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Şu anda birçok şirket, kalifiye çalışan eksikliği nedeniyle ciddi ölçüde kısıtlanmıştır. Mobil robotlar gibi modern teknolojiler çözüm sağlayabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
adaptive inspection bottles bboard sol

Adaptif yapay zeka denetimi esnek üretime nasıl katkıda bulunabilir?

4 Ekim 2022, Salı Günümüzde tüketiciler, kişisel ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak için özelleştirilmiş ürünler talep ediyor. Üreticiler, "rafta saklamak için üretilmiş" ve "stoğa gönderilen" ürünler üretmek yerine bunları, "kişi için üretilmiş" ve "kişiye gönderilen" ürünler olacak şekilde özelleştirmelidir. Bu durum, üretimde çığır açmanın yanı sıra şirketleri süreçlerini yeniden düşünmeye zorlamaktadır. Aynı zamanda, sıfır şikayet ve sıfır hata sağlamak gerekir.İşinin ehli, deneyimli bir görsel denetimci hataları hemen tespit edebilir ancak bunun gibi rutin bir görev yorucudur ve özellikle birçok sektörde mevcut olan iş gücü yetersizliği nedeniyle üretimin her adımında gerçekleştirilemez. Ancak bu görev yüksek çeşitliliğe sahip düşük hacimli üretimde de otomatik hale getirilebilir mi? Akıllı bir görsel denetim sistemi veya "elektronik bir göz", tekrarlanabilirlik ve sağlamlık ek avantajlarıyla insan gözünün ayırt etme kabiliyetine sahip olabilir mi? En yeni yapay zeka özellikli adaptif denetim; gelişmiş esneklik, verimlilik ve uyarlanabilirlik ile otomatik kalite denetimi zorluklarının üstesinden gelebilir.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
ai article bboard sol

Yapay Zeka: umut, heyecan ve FOMO

22 Eylül 2022, Perşembe On yıl önce yapay zeka tabanlı projelerle ilgili aldığımız sorular, çoğunlukla bu konuya duyulan heyecan veya FOMO'dan kaynaklanıyordu. İnsanlara neden yapay zeka uygulamalarına girişmek istediklerini sorduğumda çoğu zaman aldığım cevaplar şunlardı: "patronum benden istediği için", "çok fazla veriye sahip olduğumuz için" veya "ilginç bir alan gibi göründüğü için". Bunların hiçbiri özellikle sağlam nedenler değildi ve yapay zeka uygulamalarının o sırada gerektireceği yüksek yatırıma değer sayılmazdı.Bu durum değişmektedir ve bu defa asıl itici güç, duyulan heyecan veya "FOMO" değil, umuttur. Müşteriler artık yapay zeka konusunda değil; kestirimci bakım, kalite kontrol veya süreç optimizasyonu hakkında onlara yardımcı olup olmayacağımızı soruyorlar. Bize, çözüm bulmamızı istedikleri bir sorunla geliyorlar. Yapay zekanın benimsenmesi artık bir gerekçe veya amaç değil. Aksine, yapay zeka bir "olanak tanıyıcı" haline geldi.Yiyecek ve içecek, ilaç, elektronik veya otomotiv sektörü fark etmeksizin nihai amaç aynıdır: Daha düşük maliyetle, daha az enerji ve daha az iş gücü kullanarak yüksek kaliteli, hatasız ürünler üretmek. Yapay zeka, bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir dizi çözümden biri olabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
europe battery industry 1 background bboard misc

Avrupa otomotiv sektörünü güçlendirme

29 Ocak 2021, Cuma Avrupa otomotiv sektörü Asya'nın güçlü rekabetçiliğinin yanı sıra salgının ekonomik güçlükleriyle de karşı karşıya bulunuyor. Sektörün hem verimliliği hem de sürdürülebilirliği artıracak inovatif, geleceğe dönük stratejiler ve teknolojiler geliştirmesi gerekiyor. Stanford Üniversitesi'nden Tony Seba, 2025'ten sonra (saf) yanmalı motorlu yeni araçların satılmayacağına ve batarya ya da hidrojen ile çalışan yakıt hücrelerine doğru bir hareket olacağına inanıyor. Bu arada sektör; düşen satışlar, gittikçe daha katı hale gelen emisyon düzenlemeleri, yeni teknolojiler, dijitalleşme ve değişen tüketici ihtiyaçları ile de karşı karşıya. Şirketler, üretim hatlarını dönüştürerek, daha çevik hale gelerek ve rekabet avantajı sağlayan inovasyonlar sunarak bu duruma yanıt vermek zorunda.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
flexible manufacturing for-at-in-the machine bboard sol

Değişimi benimseme: Esnek üretim sürecinin temel taşları

30 Ocak 2024, Salı Tüketicinin desteklenmesi, özelleştirmeye yönelik talepler, bilinçli sağlık tercihleri, veganlık, etik kaygılar ve sürdürülebilirlik gibi faktörlerin etkisiyle hızlı tüketim ürünleri pazarı köklü bir değişim yaşıyor. Önümüzdeki on yılda, önceki 50 yıla kıyasla daha fazla değişikliğin meydana geleceğini öngörüyoruz. Bu nedenle üretim ve tedarik zincirlerinin, yeni eğilimleri karşılayacak şekilde uyarlanması gerekiyor. Hızlı tüketim ürünleri fabrikalarının geleceği, muhtemelen ürünlerin ve birbiriyle bağlantılı sistemlerin otonom hareket ettiği daha küçük, daha akıllı tesislere doğru yol alacaktır.Bağımsız veya birbirine bağlı makinelerin, uygun malzeme ve paketlerin zamanında tedarik edilmesini sağlamak için her zamankinden daha esnek olması gerekiyor. Üretim daha çevik olmalı ve sıfır geri çağırma ile yüksek karışım, düşük hacim yaklaşımıyla perakendeye hazır ürünler üretmelidir. Buradaki esas soru, bu hedefe minimum maliyet ve hızlı yatırım getirisi ile nasıl ulaşılacağıdır.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
fernando colas trends 2024 image bboard en peop

2024 için otomasyonda neler bekleniyor? OMRON Europe'tan altı tahmin

13 Aralık 2023, Çarşamba Son birkaç yıldaki art arda gelen olumsuz gelişmeler, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin yeni bir dönemini beraberinde getirdi. Bu durum, üreticileri iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandırmaya, küresel tedarik zincirlerini ve ilişkilerini yeniden düşünmeye sevk ediyor. Aynı zamanda, ESG prensiplerini, operasyonel karar alma süreçlerine dahil etmeleri konusunda baskı artıyor. Yapay zeka, veri bilimi ve dijital ikizlerin yanı sıra algılama, izleme ve görsel denetim teknolojileri; üretim endüstrisinin bu yeni gerçeğe uyum sağlamasına yardımcı olacak otomasyon ve kontrol çözümlerini geliştirmek için temel unsurlar olacak. Bu bağlamda, 2024 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek altı temel trendi paylaşmak istiyorum.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
people puzzle bboard en misc

Otomasyon Yardımıyla İş Gücü Eksikliğinin Üstesinden Gelmenin En İyi 4 Yolu

6 Eylül 2023, Çarşamba Otomasyon, manuel iş gücünün yerini almak yerine, manuel iş gücünü desteklemek amacıyla kullanılan bir yoldur.Üretimde iş gücü eksiklikleri, dünya genelinde endişe verici bir sorun haline gelmektedir. Finansal teşvikler ve hedeflenen iş gücü nitelikleri, bu soruna karşı önlemler olarak kullanılmış olsa da daha yenilikçi çözümlere ihtiyaç vardır. Birçok üretici, tekrarlayan faaliyetleri otomatikleştirmeyi tercih etmektedir ancak bu ne ölçüde mevcut iş gücünü desteklemektedir ya da bu, mevcut iş gücünün yerini tamamen mi almaktadır?2023 yılında Reuters, endişe verici bir trendi açıkladı: Şirketlerin %53'ü işe alım zorluklarıyla karşı karşıya ve bu rekor niteliğinde yüksek bir oran. Personel eksiklikleri ve yükselen enerji maliyetleri iklim nötr olma çabalarıyla bir araya gelerek yeni zorluklar yaratmaktadır. Sürdürülebilir üretim hedefi doğrultusunda, iş gücü eksiklikleriyle başa çıkmak ve mevcut yetenekleri geliştirmek için yenilikçi stratejiler oluşturmak, ilerlemenin anahtarıdır.Mevcut iş gücünü otomasyon ile desteklemenin ve iş gücü eksikliğini ele almanın en iyi dört yolunu gözden geçirelim:
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
vr data science & cell line control collaboration bboard new en sol

OMRON Europe'tan 2023 için en iyi 5 otomasyon tahmini

1 Şubat 2023, Çarşamba Fırsatlarla dolu yeni bir yıla girmişken 2023 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek en önemli trendlerden bazılarını vurgulamak istiyorum. Üretim endüstrileri birçok zorlukla karşı karşıya kalmaya devam edecek ve bu zorlukları atlatmak, iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandıracaktır. Şirketler aynı zamanda, toplumsal zorluklar nedeniyle karşılaştıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmak için yeni teknolojileri (algılama, robot teknolojisi, 5G ve yapay zeka) benimsemelidir.
DAHA FAZLA BILGI
Endüstri 4.0
iab prioduct portfolio bboard sol

Fırtınadan sağ çıkanlar: toplumsal sorunları teknoloji fırsatlarına dönüştürerek ekonomik belirsizlikler arasında bir rota çizmek

6 Aralık 2022, Salı Bana sıkla sorulan sorulardan biri, bir endüstriyel otomasyon işletmesi olarak değişken ve gittikçe tahmin edilemez hale gelen küresel ekonomide kararlı bir büyüme sağlamak için stratejimizin ne olduğu. Tahmin edebileceğiniz gibi cevabım tek bir cümleden oluşmuyor ancak temelini tek bir kavramdan alıyor: SINIC. Çekirdek Yenilikten İhtiyaç Güdümlü Döngüsel Gelişime (Seed-Innovation to Need-Impetus Cyclic Evolution) anlamına gelen SINIC, OMRON'un kurucusu Dr. Kazuma Tateisi tarafından 1970 yılında geliştirilen bir teoridir. Bu felsefeye göre bilim, teknoloji ve toplum; birbirini karşılıklı olarak etkiledikleri döngüsel bir ilişki içindedir. Bilimsel gelişmeler toplumun gelişmesine yardımcı olurken toplumsal ihtiyaçlar ise teknolojik gelişimi teşvik eder. Başından beri bu felsefeyi uygulayan OMRON Europe, son on yıl boyunca günümüzün toplumsal ve ekonomik sorunlarına karşı katma değerli çözümler yaratmanın temellerini atmak için çalışmıştır.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
topcustom cobot a bboard sol

KOBİ'ler İçin Otomasyona Yönelik Dört İpucu

25 Kasım 2022, Cuma Dünyanın dört bir yanındaki kurumsal liderler, peş peşe gelen zorluklarla yüzleşiyor. Enerji krizinden kaynaklanan maliyet artışlarına ek olarak tedarik zinciri sorunları, kalifiye çalışan eksikliği, sürdürülebilirlik gereksinimleri ve hızla ilerleyen dijitalleşme sorunları söz konusu. Özellikle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) bu engellere hızla çözüm bulması gerekiyor. Otomasyon, bu çözümlerden biridir. Otomasyona kolaboratif robotlar ve AMR'nin (otonom mobil robotlar) yanı sıra sensörler, görsel denetim ve yapay zeka teknolojisi de dahildir. Şirketler bu tür teknolojilerin faydalarını bilse de araştırmalar, pek çok kişinin gerçek kullanım aşamasına yönelik şüpheleri olduğunu gösteriyor.Özellikle bu konuda deneyimi olmayan şirketler, robot kullanımının beraberinde maliyetlerin de yükseleceğinden korkuyor. Kolaboratif veya mobil robot satın almanın işletmeniz için faydalı olup olmayacağını merak ediyorsanız OMRON'un yeni yatırım getirisi hesaplayıcısı işinize yarayacaktır. Bu araç, size yatırım getirisi hakkında genel bir özet sunar ve robot yatırımlarının ne zaman kendi parasını karşılayacağını gösterir.
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
dassault vaf fuel cell stacking c bboard en sol

Otomotiv sektöründe dijitalleşme: Akıllı üretim için yedi ipucu

2 Kasım 2022, Çarşamba Büyümek ve krizlerin üstesinden gelmek istiyorsanız dijital olarak yeterli imkanlara sahip olmanız gerekir. Bu durum, oldukça önemli otomotiv sektörü için de geçerlidir. Müşteriler veya verimlilik söz konusu olduğunda dijital araçlara başvurmamak mümkün değildir. Capgemini tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre yapay zeka (AI) ve sürdürülebilirlik önemli etkenler ve odak konularıdır. Gartner uzmanları, açık kaynaklı iş birliği yaklaşımlarının, bütünsel ekosistemlerin ve teknoloji ortaklıklarının önemini vurguluyor. Peki, geleceğin üretiminde dijitalleşme ve intralojistik konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruyu iki bölümde cevaplamak istiyoruz. Akıllı fabrikada dijitalleştirmeye ilişkin ipuçlarıyla başlıyoruz. Otomasyon uzmanı olarak OMRON, yıllarca daha gelişmiş bir dijitalleşmeye giden yollarında üreticilere ve tedarikçilere eşlik etmektedir.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
bekatech cobot mobile robot ld-90 bboard sol

Beka-Mak Makine, Omron Mobil ve Kolaboratif Robotları Makinalar ile Birlikte Çalıştırıyor

24 Ekim 2022, Pazartesi Beka-Mak, OMRON kolaboratif ve mobil robotlarını daire testere makinelerine entegre etti. Böylelikle kesintisiz üretim yapılması ve kesilen iş parçalarının istenilen ölçülerde paketlenmesi ile sevkiyat esnasındaki aksaklıların önüne geçilmesi hedefleniyor.1984 yılında aile şirketi olarak kurulan Beka-Mak, Türkiye’de testere makinası sektörünü global pazara açan lider firmadır. İlk ihracatını Almanya’ya 1991 senesinde gerçekleştiren Beka-Mak, bugün başta Avrupa, Rusya ve A.B.D olmak üzere dünyada 60 distribütör tarafından 78’e yakın ülkede temsil edilmektedir. Geniş ürün yelpazesiyle yüksek verimde çalışan daire ve şerit testere makinaları, Türkiye’nin önde gelen çelik üreticilerinin tercihi olmaktadır. Yenilikçi ve sürekli gelişim felsefesine sahip olan Beka-Mak, 2018 yılında kurulan tescilli Ar-Ge merkeziyle birlikte bugün 210 personel ile 22.500m² üretim alanında metal sektörüne katkıda bulunmaya devam ediyor.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
flexible manufacturing roadshow barcelona bboard event

Esnek Üretim Tanıtım Gezisi: Geleceğin fabrikası Avrupa yolculuğuna başladı

16 Haziran 2022, Perşembe Ya geleceğin fabrikasını görebilseydiniz, hissedebilseydiniz ve dokunabilseydiniz? Esnek, verimli ve sürdürülebilir üretimi gerçekleştirmek için ne gerekiyor? OMRON'un bu yıl Avrupa'yı dolaşan benzersiz Esnek Üretim Tanıtım Gezisinin arkasındaki fikir budur. Tanıtım gezisi, boyutları ve ölçekleri nedeniyle genellikle bir fabrika dışında görülmeyen insan-makine kolaboratif çözümlerinin özel gösterimlerini içeriyor. 
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
automotive bboard sol

Otomotiv Alanında İzlenebilirlik: Karar mercileri ve uzmanların dikkat etmesi gereken konular

23 Mayıs 2022, Pazartesi E-mobiliteden otonom sürüşe, beceri eksikliklerinden dijitalleşmeye kadar otomotiv sektörü, küreselleşen platformlara ve standartlaştırılmış araç mimarilerine geçişin simgelediği büyük bir evrim geçirmektedir. Bir yandan üretim giderek daha verimli hale gelirken, diğer yandan da arızalı tek bir parça bile daha önce hiç olmadığı kadar geniş kapsamlı etkilere sahip olabilmektedir. Yüksek maliyetli geri çağırma süreçleriyle karşı karşıya kalan otomotiv üreticileri, giderek daha karmaşık olan gereksinimler ve daha katı teknik özelliklerle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Araç başına 20.000 parçaya kadar etiketleme gerektirecekse izlenebilirlik girişimi bu çabaya değer mi? Evet, ama tüm verileri anlamlı hale getirmek için güçlü yazılımla birlikte güçlü okuma ve doğrulama teknolojileri gerekir.Üreticilerin, yeni bir aracı oluşturan parçaların ve komponentlerin doğru kayıtlarını tutma gereksiniminin birkaç nedeni vardır. Örneğin, kalite bakımdan ele alacak olursak barkod izleme, doğru parçaların bir araya getirilmesini sağlamaya yardımcı olur. Ancak daha da önemlisi, her bir araba parçasını orijinal tedarikçisine kadar takip edebilme becerisidir. Bir geri çağırma veya arızalı bir parçanın bulunması durumunda, üreticilerin her bir parçanın nereden geldiğini hızlı ve kapsamlı bir şekilde öğrenmesi gerekir. Bu, arızalı bir parçadan başka hangi araçların etkilendiğini belirlemek için seri numarası, üretim tarihi ve diğer önemli bilgilerle tamamlanır. AIAG, VDA, ANSI ve ISO'dan alınan öneriler ve standartlar ayrıntıları belirtir. Otomotiv sektörü küreselleşirken, dünya çapında hafif araç üretiminin 2023 yılına kadar yaklaşık 96 milyon üniteye ulaşması beklenmektedir. Bu da, tek bir arızalı parçanın bile büyük bir etkiye sahip olabileceği ve bu nedenle her ne pahasına olursa olsun önlenmesi gerektiği anlamına gelir.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
fernando colas trends 2024 image bboard en peop

2024 için otomasyonda neler bekleniyor? OMRON Europe'tan altı tahmin

13 Aralık 2023, Çarşamba Son birkaç yıldaki art arda gelen olumsuz gelişmeler, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin yeni bir dönemini beraberinde getirdi. Bu durum, üreticileri iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandırmaya, küresel tedarik zincirlerini ve ilişkilerini yeniden düşünmeye sevk ediyor. Aynı zamanda, ESG prensiplerini, operasyonel karar alma süreçlerine dahil etmeleri konusunda baskı artıyor. Yapay zeka, veri bilimi ve dijital ikizlerin yanı sıra algılama, izleme ve görsel denetim teknolojileri; üretim endüstrisinin bu yeni gerçeğe uyum sağlamasına yardımcı olacak otomasyon ve kontrol çözümlerini geliştirmek için temel unsurlar olacak. Bu bağlamda, 2024 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek altı temel trendi paylaşmak istiyorum.
DAHA FAZLA BILGI
Endüstri 4.0
emobility b bboard misc

EV geçişi kolaylaştırıldı: Otomotiv üretiminde üstesinden gelinecek en önemli üç zorluk

23 Kasım 2023, Perşembe Elektrikli araçlara geçiş, otomotiv üreticileri için zorlu bir süreçtir. Geleneksel olarak içten yanmalı motorlu araçlar üreten uzun ömürlü şirketler, şimdi tamamen yeni bir araç platformları dünyasına adım atmaktadır. Elektrikli araç üretim endüstrisinin karşılaştığı başlıca zorlukları inceleyelim ve ufuktaki en son yenilikçi çözümleri keşfedelim.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
automotive-line-robot-simulation-side bboard sol

Zihinlerin buluşması: Endüstriyel otomasyonda IT/OT birleşimi

22 Eylül 2023, Cuma Gelecek odaklı üreticiler; esnek, verimli ve sürdürülebilir üretim ideallerine daha da yaklaşmak için dijital dönüşümü büyük bir ciddiyetle keşfetmektedir. Ne yazık ki dijitalleşmeye olan ilgi arttıkça OT (Operasyonel Teknoloji) ve IT (Bilgi Teknolojisi) dünyaları arasında büyük bir uçurum olduğu anlaşılıyor. Bu durumda, gelecekteki fabrikalar için hedeflenen bugünkü vizyonların, yarının gerçekliği haline gelmesi isteniyorsa bu farkın kapatılması gerekir. Ancak IT ve OT'nin neden bir araya getirilmesi gerektiğine ve bunun nasıl başarılabileceğine bakmadan önce temel bilgilere geri dönelim ve terminoloji hakkında bazı yanlış anlaşılmaları düzeltelim.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
i-bots teamkids bboard event

İş gücüne güç katma: OMRON'un Avrupa üretiminde beceri geliştirme yaklaşımı

6 Eylül 2023, Çarşamba OMRON'un yeni nesle güç kazandıran becerileri geliştirmeye olan sarsılmaz bağlılığını ele alırken sektörde dönüşüm dolu bir yolculuk başlıyor. Bu yolculuk, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin (4IR) tüm potansiyelini ortaya çıkarırken diğer yandan cesurca Beşinci Sanayi Devrimi'ne (5IR) doğru ilerliyor.Akademik toplantı salonlarında, vizyoner iş liderlerinin yönetim kurulu odalarında ve ileri görüşlü siyasetçilerin ofislerinde hararetli tartışmalar yaşanıyor. Bütün bunların merkezinde Dördüncü Sanayi Devrimi, 4IR ya da diğer adıyla Endüstri 4.0'dan, yaşadığımız dünyayı değiştirecek olan Endüstri 5.0'a geçiş yer alıyor.Tarihsel olarak İlk Makine Çağı Sanayi Devrimi'yle, İkinci Makine Çağı da elektrikle başladı. Ardından elektronik ile Üçüncü, bir platform olarak internet ile de Dördüncü Makine Çağı'na girdik. Günümüzde ise insan ile makine arasındaki uyumlu iş birliğinin ve endüstrinin topluma katkılarının ön plana çıktığı Beşinci Makine Çağı'na doğru ilerliyoruz. Şimdi yalnızca uyum sağlamakla kalmayıp liderlik etme, öncülük yapma ve yeniliğin sınır tanımadığı bir gelecek yaratma zamanı. Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab şöyle söylüyor: "Yaşama, çalışma ve birbirimiz ile ilişki kurma şeklimizi kökten değiştirecek bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz. Ölçeği, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle bu dönüşüm, insanlığın daha önce deneyimlediği her şeyden farklı olacak. Dünyamız dönüştürücü bir süreçten geçiyor. Akıllı teknoloji, makineler arası (M2M) haberleşme ve IoT entegrasyonuyla geleneksel endüstriyel uygulamaların otomasyonu sayesinde küresel üretim gelişiyor. Bu sinerji, daha yüksek düzeyde otomasyon ve sorunsuz haberleşmenin yanı sıra zorlukları otonom olarak analiz edip tanılayan akıllı makineleri destekliyor.Yapay zekanın yükselişi tartışmalara yol açarak toplumsal dokumuzdaki daha derin dönüşümlerin sinyalini veriyor. Bu dinamik ortamda ilerlerken inovasyonu benimsemeye ve geleceğimizi yeniden şekillendirmeye hazırız. 
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
omron-founders-day-france-2023 b bboard event

Kırmızı ışıklardan robotlara: OMRON, inovasyonla geçen 90 yılı kutluyor

6 Haziran 2023, Salı Bu yıl Kuruluş Gününde OMRON, teknolojinin sınırlarını zorladığı 90 yıla dönüp bakarken bir yandan da sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve insan-makine iş birliğini temel alan otomasyon inovasyonu geleceğini sabırsızlıkla bekliyor.10 Mayıs Kuruluş Günümüz kutlu olsun… Her yıl 10 Mayıs günü, muhtemelen OMRON için takvimdeki en önemli gündür. Bu tarihte, dünyanın dört bir yanındaki 30.000 OMRON çalışanı, şirketin kurucusu olan Kazuma Tateishi'nin hayatını ve mirasını kutlar. Bunu Tateishi'nin daha iyi bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullanma vizyonuna bağlılıklarını tazeleyerek ve genellikle kendi topluluklarındaki gönüllü projeler ve yardım projelerine katılmak aracılığıyla toplum yararına işler yaparak gerçekleştirirler. İnovasyonda Kilometre Taşları OMRON'un inovasyon yolculuğu, röntgen fotoğrafı için yüksek hassasiyetli bir zaman rölesi geliştirmesiyle 1933 yılında başladı. Bu da şirketin toplumsal ihtiyaçları ele alma konusundaki ilk katkısı oldu. 1960 yılında OMRON, dünyanın ilk temassız proximity switch'ini tanıtarak gelişmiş seri üretim yeteneklerinde çığır açtı. O günden bu yana OMRON; ilk otomatik trafik sinyali, insansız tren istasyonu sistemi, giyilebilir tansiyon kontrol cihazı, ultra yüksek hızlı bulanık lojik kontrolörü ve otomatik kanser hücresi tanılama ekipmanı gibi çığır açan teknolojileri tanıtmayı sürdürdü.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
robot whispering secret bboard comp

Yapay Zeka: Beni aptal sanmayın

8 Şubat 2023, Çarşamba On yıl önce kendi fabrikamızdaki makinelerin ne kadar akıllı olduğu konusunda bir hayli gururluydum. Şimdi, "akıllı" kavramına dair bugünkü algımı göz önünde bulundurduğumda aslında bir hayli aptal olduklarını fark ediyorum.Neden? Çünkü yapmak üzere tasarlandıkları şeyi yapmalarına rağmen, beklenmedik ya da sıra dışı bir durumla karşılaştıkları anda afallıyorlardı. Operatöre "Benim sorunum ne?" sorusunu sormak durumunda kalıyorlardı.Sorun giderme ve makinelerin onarılıp çalıştırılması, akıllı bireyleri gerektiriyordu. Son derece yetenekli operatörleri... Deneyimli yazılım ve donanım mühendislerini... Sorun şu ki son on yılda bu kişilerin bulunması gittikçe daha da zorlaştı. Sektöre giren yeni yeteneklerin sayısı, emeklilik yaşına ulaşan çalışanların sayısını dengeleyecek kadar yeterli değil. İşten ayrılan emekliler yılların tecrübesinin doruk noktası olan, iş başında emek vererek kazandıkları bilgileri yanlarında götürürler. Ayrılan her bir çalışanla birlikte işletmeler daha az verimli ve daha az yetenekli bir iş gücü olasılığıyla karşı karşıya kalır. 
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
circular economy concept b bboard sol

Net sıfıra giden yol: taktikler konusu

1 Şubat 2023, Çarşamba Üretimin net sıfıra ulaşabildiği bir gelecek için değer zinciri, otomasyonla dönüştürülmelidir.Haziran 2022'de New Scientist, dünyanın en büyük şirketlerinin üçte birinin net sıfır hedefi olduğunu, yani geçen yıldaki aynı döneme göre önemli ölçüde daha fazla şirket olduğunu bildirdi.İvmedeki artış olumlu bir gelişme olsa da makale, şirketlerin net sıfıra ulaşma planlarındaki ayrıntıların düzensiz olmasından da bahsediyor.Bu durum pek şaşırtıcı değil. Net sıfır stratejisi oluşturup uygulamak, özellikle de GHG emisyonlarının %80'i Kapsam 3'e giren şirketler için oldukça zordur. Bu emisyon, değer zincirinin girişinde ya da çıkışında oluşmaktadır. Bu, tedarik zinciri ve ürün dağıtım lojistiği hem uzun hem de karmaşık olan FMCG şirketleri için daha da büyük bir zorluktur.Bu işletmelerin çoğu, değer zincirinden karbonu çıkarması ve döngüsel bir değer zinciri elde etmesi gerektiğini biliyor. Bunu gerçekleştirmek için bir stratejileri de var. Bu strateji genel olarak, kaynak ve enerji kullanımının optimizasyonunu, yüksek emisyonlu ürünlerin ve süreçlerin değiştirilmesini ve atıkların ortadan kaldırılmasını kapsıyor.Buradaki asıl zorluk, niyeti eyleme dönüştürmektir. İşte tam da bu noktada otomasyon, çok kritik bir role sahiptir.Veri toplama ve analiz, net sıfıra başarılı bir geçişin anahtarıdır. Bu olmadan şirketler; başlangıç noktalarını, geliştirmeleri gereken yerleri, gelişip gelişmediklerini ve geliştilerse bunun ne kadar etkili olduğunu nasıl bilebilir? Sağlam veriler, taahhüdü değişim haline getirir, hem güvenilir hem de özgüvenli bir şekilde paydaşlarla iletişim kurmayı sağlar ve iklime yönelik çalışmaların gerçekleşmesine olanak tanır.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
factory mobile robot delivery bboard sol

Otomasyon sayesinde enerji ve yakıt krizinin üstesinden gelme

7 Aralık 2022, Çarşamba Yükselen fiyatlara karşı koymak ve çevreyle ilgili hedefleri karşılamak adına endüstri şirketlerinin, tek kaynaklı otomasyon teknolojilerinin sürdürülebilirlik stratejilerine nasıl katkıda bulunabileceğini incelemesi gerekir.Yüksek enerji ve yakıt fiyatları, hem evlerimizde hem de endüstrilerimiz de zorluklara yol açıyor. Bu durum, mali planları ve cüzdanları olumsuz yönde etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle bazı şirketler imalatı durdurmaya zorlanıyor. Make UK tarafından gerçekleştirilen bir ankette imalatçıların %42'si, elektrik faturalarının geçtiğimiz 12 ay içinde %100 zamlandığını belirtirken %32'si ise gaz fiyatlarının geçtiğimiz sene içinde %100 zamlandığını dile getiriyor. Endişe verici bir orana sahip %12'lik dilim ise yükselen enerji faturalarının doğrudan sonucu olarak işten çıkarmalara başladığını belirtti.Ukrayna'daki savaş, Covid-19 salgını ve gaz fiyatları krizin yalnızca birkaç nedeni; tüm bu nedenler bir araya gelerek tüm sektörleri ve enerji fiyatlarından tedarik zincirlerine kadar her alanı etkiliyor. Peki imalat şirketlerinin bu durumda ne yapması gerekiyor? Kapsamlı otomasyon stratejileri, daha yüksek esneklik ve enerji verimliliği açısından büyük bir önem taşıyor. Buna, sensör ve görsel denetim teknolojileriyle birlikte kullanılan yenilikçi robotların yanı sıra makine seviyesinde gerçek zamanlı yapay zeka (AI) da dahil. Ayrıca imalat tesislerinden alınan gerçek zamanlı veriler, anormallikleri tespit etme ve genel ekipman etkililiğini (OEE) artırma konusunda da yardımcı olabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Endüstri 4.0
iab prioduct portfolio bboard sol

Fırtınadan sağ çıkanlar: toplumsal sorunları teknoloji fırsatlarına dönüştürerek ekonomik belirsizlikler arasında bir rota çizmek

6 Aralık 2022, Salı Bana sıkla sorulan sorulardan biri, bir endüstriyel otomasyon işletmesi olarak değişken ve gittikçe tahmin edilemez hale gelen küresel ekonomide kararlı bir büyüme sağlamak için stratejimizin ne olduğu. Tahmin edebileceğiniz gibi cevabım tek bir cümleden oluşmuyor ancak temelini tek bir kavramdan alıyor: SINIC. Çekirdek Yenilikten İhtiyaç Güdümlü Döngüsel Gelişime (Seed-Innovation to Need-Impetus Cyclic Evolution) anlamına gelen SINIC, OMRON'un kurucusu Dr. Kazuma Tateisi tarafından 1970 yılında geliştirilen bir teoridir. Bu felsefeye göre bilim, teknoloji ve toplum; birbirini karşılıklı olarak etkiledikleri döngüsel bir ilişki içindedir. Bilimsel gelişmeler toplumun gelişmesine yardımcı olurken toplumsal ihtiyaçlar ise teknolojik gelişimi teşvik eder. Başından beri bu felsefeyi uygulayan OMRON Europe, son on yıl boyunca günümüzün toplumsal ve ekonomik sorunlarına karşı katma değerli çözümler yaratmanın temellerini atmak için çalışmıştır.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
automotive bboard sol

Gelecek intralojistiğe mi yöneliyor? Daha fazla verimlilik için ipuçları

15 Kasım 2022, Salı Bazen büyük resme o kadar çok odaklanırız ki akıllı üretimi simgeleyen küçük ve çok önemli olan süreçleri unuturuz. Buna örnek olarak intralojistiği, yani bir şirketin tesislerinde veya üretim salonunda gerçekleşen malzeme ve ürün akışlarını verebiliriz. Kısa bir süre önce yapılan bir çalışma, ankete katılan şirketlerin yüzde 80'inden fazlasının, kalifiye çalışan eksikliği veya büyüme planları gibi zorlukların üstesinden gelmek için intralojistikte yapay zeka ve otomasyon kullanımının artmasını gerekli bulduğunu ortaya koydu.Pazar ve müşteri gereksinimlerini karşılamak, verimliliği artırmak ve daha sürdürülebilir olmak isteyen otomotiv şirketleri yeni fikirler üretmelidir. Enerji maliyetleri, gaz krizi ve yükselen enflasyon bu görevi daha da zorlaştırmaktadır. Yenilikçi otomasyon, dijitalleşme ve akıllı intralojistik yaklaşımlarını bir araya getiren akıllı fabrika konseptleri, değerli destekler sağlayabilir. Bazıları bu bağlamda Endüstri 4.0'dan bahsederken bazıları "geleceğin fabrikası", bazıları ise Endüstriyel Nesnelerin İnterneti'ni (IIoT) tercih ediyor. Ancak hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, en önemlisi şimdi harekete geçmek ve güvenilir iş ortaklarıyla çalışmaktır. İntralojistik, değişimi hızlı bir şekilde başlatmak için iyi bir başlangıç noktasıdır çünkü acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Şu anda birçok şirket, kalifiye çalışan eksikliği nedeniyle ciddi ölçüde kısıtlanmıştır. Mobil robotlar gibi modern teknolojiler çözüm sağlayabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
dassault vaf fuel cell stacking c bboard en sol

Otomotiv sektöründe dijitalleşme: Akıllı üretim için yedi ipucu

2 Kasım 2022, Çarşamba Büyümek ve krizlerin üstesinden gelmek istiyorsanız dijital olarak yeterli imkanlara sahip olmanız gerekir. Bu durum, oldukça önemli otomotiv sektörü için de geçerlidir. Müşteriler veya verimlilik söz konusu olduğunda dijital araçlara başvurmamak mümkün değildir. Capgemini tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre yapay zeka (AI) ve sürdürülebilirlik önemli etkenler ve odak konularıdır. Gartner uzmanları, açık kaynaklı iş birliği yaklaşımlarının, bütünsel ekosistemlerin ve teknoloji ortaklıklarının önemini vurguluyor. Peki, geleceğin üretiminde dijitalleşme ve intralojistik konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruyu iki bölümde cevaplamak istiyoruz. Akıllı fabrikada dijitalleştirmeye ilişkin ipuçlarıyla başlıyoruz. Otomasyon uzmanı olarak OMRON, yıllarca daha gelişmiş bir dijitalleşmeye giden yollarında üreticilere ve tedarikçilere eşlik etmektedir.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
ai article bboard sol

Yapay Zeka: umut, heyecan ve FOMO

22 Eylül 2022, Perşembe On yıl önce yapay zeka tabanlı projelerle ilgili aldığımız sorular, çoğunlukla bu konuya duyulan heyecan veya FOMO'dan kaynaklanıyordu. İnsanlara neden yapay zeka uygulamalarına girişmek istediklerini sorduğumda çoğu zaman aldığım cevaplar şunlardı: "patronum benden istediği için", "çok fazla veriye sahip olduğumuz için" veya "ilginç bir alan gibi göründüğü için". Bunların hiçbiri özellikle sağlam nedenler değildi ve yapay zeka uygulamalarının o sırada gerektireceği yüksek yatırıma değer sayılmazdı.Bu durum değişmektedir ve bu defa asıl itici güç, duyulan heyecan veya "FOMO" değil, umuttur. Müşteriler artık yapay zeka konusunda değil; kestirimci bakım, kalite kontrol veya süreç optimizasyonu hakkında onlara yardımcı olup olmayacağımızı soruyorlar. Bize, çözüm bulmamızı istedikleri bir sorunla geliyorlar. Yapay zekanın benimsenmesi artık bir gerekçe veya amaç değil. Aksine, yapay zeka bir "olanak tanıyıcı" haline geldi.Yiyecek ve içecek, ilaç, elektronik veya otomotiv sektörü fark etmeksizin nihai amaç aynıdır: Daha düşük maliyetle, daha az enerji ve daha az iş gücü kullanarak yüksek kaliteli, hatasız ürünler üretmek. Yapay zeka, bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir dizi çözümden biri olabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Marka Koruma
vadain machine-vision-fabric-inspection bboard misc

Vadain, makine görsel denetimiyle perde kumaşlarının denetimini otomatikleştirir

8 Nisan 2022, Cuma Hollanda'da özel perdelerin pazar lideri Vadain, kilometrelerce perde kumaşındaki hataları mümkün olduğunca erken tespit etmek için bir çözüme ihtiyaç duyuyordu. Sycade'de çalışan yazılım geliştiricileri, OMRON makine görsel denetim teknolojisi ve makine üreticisi Eisenkolb ile birlikte perde kumaşlarındaki hataları tespit etmek ve analiz etmek için otomatik bir çözüm geliştirdiler. Böylece, zaman alan manuel denetim süreci geçmişte kaldı.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
robot hand apple bboard misc

Fabrika otomasyonu: Gıda ve içecek üretiminin geleceği hakkında dört ipucu

16 Temmuz 2020, Perşembe Koronavirüs salgını, türü ve boyutu fark etmeksizin tüm kuruluşları büyük sorunlarla baş başa bıraktı. Gıda sektöründe hizmet veren şirketler, önemli ölçüde azalan tüketim ve tedarik zincirinin sekteye uğraması gibi durumlardan muzdarip. Üstelik evde tüketim artarken ev dışı tüketim neredeyse durma noktasına geldi. Bu durumda üreticiler, iş stratejilerini ve üretim süreçlerini hem günümüze hem de ilerleyen zamanlara uygun hale getirmeyi nasıl başarabilir? Salgın, miadını doldurmuş süreçler ve prosedürler üzerinde tekrar düşünüp bunları yenilikçi robotik cihazlar, sensör teknolojisi ve bütüncül otomasyon stratejileri gibi kavramlarla geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.
DAHA FAZLA BILGI
Marka Koruma
automotive industry bboard sol

Legacy of machine vision

16 Ekim 2019, Çarşamba Did you know that for more than 40 years, Omron has developed vision sensing technologies for factory automation, surveillance and transport systems, and more recently for facial recognition and image processing for mobile phones, and even driver monitoring for autonomous driving?
DAHA FAZLA BILGI
Marka Koruma
brand protection misc

Farmasötik lojistiğinde ileri aşama özelleştirmeyi kolaylaştırma: küçük partileri yazdırma ve sipariş üzerine gönderme

16 Ekim 2019, Çarşamba Serileştirme mevzuatı, ileri aşamada basılan etiketlerin doğru olmasını ve uyumluluk için gerekli tüm verileri içermesini sağlamak için ilaç üreticilerine daha büyük talepler getiriyor. Farmasötik üretiminde ileri aşama özelleştirme, örneğin etiketlere veya önceden basılmış paketlere değişken veriler eklemeyi içerir. Bu, üreticinin her bir olası değişken için ayrı paketleme malzemeleri stoklamak zorunda kalmadan belirli pazarlar, müşteriler veya ürünler için ürün etiketlemeyi özelleştirmesine olanak tanır. Ayrıca, daha küçük parti boyutlarının esnek üretimi, otomatik ve hızlı geçişler için yeni gereklilikler getirir. İlaç üreticileri, düşük ve orta hacimli üretim için emniyet belirteçli, esnek bir çözümü nasıl uygulayabilir?
DAHA FAZLA BILGI
Marka Koruma
robots food beverage bboard sol

Barcodes: keeping track of product quality

2 Ekim 2019, Çarşamba For many years, barcode technology has proved to be an economical and flexible identification technology. It has continued to develop and as a result, 1D and 2D codes (such as Datamatrix) are now used almost universally. Their versatility have made them a popular choice for streamlining many key supply chain processes, including production, logistics and item traceability.
DAHA FAZLA BILGI
Marka Koruma
microhawk mv-40 inspection newssinglemob sol

Denetime hazır

12 Eylül 2019, Perşembe Kalite denetimi, tüm üretim ve paketleme hatları için büyük önem taşır. Kusurlu bir ürünün müşterilere ulaştırılmadan önce fark edilebilmesi yüksek maliyetli ürün geri çağırma süreçlerini, üretim kaybını ve olası yasal maliyetleri önleyerek zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
fernando colas trends 2024 image bboard en peop

2024 için otomasyonda neler bekleniyor? OMRON Europe'tan altı tahmin

13 Aralık 2023, Çarşamba Son birkaç yıldaki art arda gelen olumsuz gelişmeler, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin yeni bir dönemini beraberinde getirdi. Bu durum, üreticileri iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandırmaya, küresel tedarik zincirlerini ve ilişkilerini yeniden düşünmeye sevk ediyor. Aynı zamanda, ESG prensiplerini, operasyonel karar alma süreçlerine dahil etmeleri konusunda baskı artıyor. Yapay zeka, veri bilimi ve dijital ikizlerin yanı sıra algılama, izleme ve görsel denetim teknolojileri; üretim endüstrisinin bu yeni gerçeğe uyum sağlamasına yardımcı olacak otomasyon ve kontrol çözümlerini geliştirmek için temel unsurlar olacak. Bu bağlamda, 2024 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek altı temel trendi paylaşmak istiyorum.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
automotive-line-robot-simulation-side bboard sol

Zihinlerin buluşması: Endüstriyel otomasyonda IT/OT birleşimi

22 Eylül 2023, Cuma Gelecek odaklı üreticiler; esnek, verimli ve sürdürülebilir üretim ideallerine daha da yaklaşmak için dijital dönüşümü büyük bir ciddiyetle keşfetmektedir. Ne yazık ki dijitalleşmeye olan ilgi arttıkça OT (Operasyonel Teknoloji) ve IT (Bilgi Teknolojisi) dünyaları arasında büyük bir uçurum olduğu anlaşılıyor. Bu durumda, gelecekteki fabrikalar için hedeflenen bugünkü vizyonların, yarının gerçekliği haline gelmesi isteniyorsa bu farkın kapatılması gerekir. Ancak IT ve OT'nin neden bir araya getirilmesi gerektiğine ve bunun nasıl başarılabileceğine bakmadan önce temel bilgilere geri dönelim ve terminoloji hakkında bazı yanlış anlaşılmaları düzeltelim.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
i-bots teamkids bboard event

İş gücüne güç katma: OMRON'un Avrupa üretiminde beceri geliştirme yaklaşımı

6 Eylül 2023, Çarşamba OMRON'un yeni nesle güç kazandıran becerileri geliştirmeye olan sarsılmaz bağlılığını ele alırken sektörde dönüşüm dolu bir yolculuk başlıyor. Bu yolculuk, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin (4IR) tüm potansiyelini ortaya çıkarırken diğer yandan cesurca Beşinci Sanayi Devrimi'ne (5IR) doğru ilerliyor.Akademik toplantı salonlarında, vizyoner iş liderlerinin yönetim kurulu odalarında ve ileri görüşlü siyasetçilerin ofislerinde hararetli tartışmalar yaşanıyor. Bütün bunların merkezinde Dördüncü Sanayi Devrimi, 4IR ya da diğer adıyla Endüstri 4.0'dan, yaşadığımız dünyayı değiştirecek olan Endüstri 5.0'a geçiş yer alıyor.Tarihsel olarak İlk Makine Çağı Sanayi Devrimi'yle, İkinci Makine Çağı da elektrikle başladı. Ardından elektronik ile Üçüncü, bir platform olarak internet ile de Dördüncü Makine Çağı'na girdik. Günümüzde ise insan ile makine arasındaki uyumlu iş birliğinin ve endüstrinin topluma katkılarının ön plana çıktığı Beşinci Makine Çağı'na doğru ilerliyoruz. Şimdi yalnızca uyum sağlamakla kalmayıp liderlik etme, öncülük yapma ve yeniliğin sınır tanımadığı bir gelecek yaratma zamanı. Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab şöyle söylüyor: "Yaşama, çalışma ve birbirimiz ile ilişki kurma şeklimizi kökten değiştirecek bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz. Ölçeği, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle bu dönüşüm, insanlığın daha önce deneyimlediği her şeyden farklı olacak. Dünyamız dönüştürücü bir süreçten geçiyor. Akıllı teknoloji, makineler arası (M2M) haberleşme ve IoT entegrasyonuyla geleneksel endüstriyel uygulamaların otomasyonu sayesinde küresel üretim gelişiyor. Bu sinerji, daha yüksek düzeyde otomasyon ve sorunsuz haberleşmenin yanı sıra zorlukları otonom olarak analiz edip tanılayan akıllı makineleri destekliyor.Yapay zekanın yükselişi tartışmalara yol açarak toplumsal dokumuzdaki daha derin dönüşümlerin sinyalini veriyor. Bu dinamik ortamda ilerlerken inovasyonu benimsemeye ve geleceğimizi yeniden şekillendirmeye hazırız. 
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
omron-founders-day-france-2023 b bboard event

Kırmızı ışıklardan robotlara: OMRON, inovasyonla geçen 90 yılı kutluyor

6 Haziran 2023, Salı Bu yıl Kuruluş Gününde OMRON, teknolojinin sınırlarını zorladığı 90 yıla dönüp bakarken bir yandan da sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve insan-makine iş birliğini temel alan otomasyon inovasyonu geleceğini sabırsızlıkla bekliyor.10 Mayıs Kuruluş Günümüz kutlu olsun… Her yıl 10 Mayıs günü, muhtemelen OMRON için takvimdeki en önemli gündür. Bu tarihte, dünyanın dört bir yanındaki 30.000 OMRON çalışanı, şirketin kurucusu olan Kazuma Tateishi'nin hayatını ve mirasını kutlar. Bunu Tateishi'nin daha iyi bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullanma vizyonuna bağlılıklarını tazeleyerek ve genellikle kendi topluluklarındaki gönüllü projeler ve yardım projelerine katılmak aracılığıyla toplum yararına işler yaparak gerçekleştirirler. İnovasyonda Kilometre Taşları OMRON'un inovasyon yolculuğu, röntgen fotoğrafı için yüksek hassasiyetli bir zaman rölesi geliştirmesiyle 1933 yılında başladı. Bu da şirketin toplumsal ihtiyaçları ele alma konusundaki ilk katkısı oldu. 1960 yılında OMRON, dünyanın ilk temassız proximity switch'ini tanıtarak gelişmiş seri üretim yeteneklerinde çığır açtı. O günden bu yana OMRON; ilk otomatik trafik sinyali, insansız tren istasyonu sistemi, giyilebilir tansiyon kontrol cihazı, ultra yüksek hızlı bulanık lojik kontrolörü ve otomatik kanser hücresi tanılama ekipmanı gibi çığır açan teknolojileri tanıtmayı sürdürdü.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
buying leasing bboard comp

Satın Alma mı Kiralama mı? Yeni cobotunuzu finanse etmenin yolu

26 Nisan 2023, Çarşamba Otomasyon projelerini finanse ederken KOBİ'lerin düşünmesi gereken bir noktaBeceri eksiklikleri, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu planları birçok şirkette otomasyon projelerini hızlandırmaktadır. Otomasyona kayan manuel süreçler belirlendikten sonra genelde akıllara şu soru gelir: Tüm bunlar ne kadara mal olur?Kiralama veya hizmet olarak robot gibi seçenekleri göz önünde bulundurmak mantıklı olabilir. Küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ'ler) özellikle otomasyonun finansal yönleri hakkında daha iyi bir genel bakış sağlayan araçlardan biri de OMRON yatırım getirisi hesaplayıcısıdır. Bir cobot veya AMR satın almayı düşünen herkes bu aracı kullanarak yatırım getirisini görebilir.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
robot whispering secret bboard comp

Yapay Zeka: Beni aptal sanmayın

8 Şubat 2023, Çarşamba On yıl önce kendi fabrikamızdaki makinelerin ne kadar akıllı olduğu konusunda bir hayli gururluydum. Şimdi, "akıllı" kavramına dair bugünkü algımı göz önünde bulundurduğumda aslında bir hayli aptal olduklarını fark ediyorum.Neden? Çünkü yapmak üzere tasarlandıkları şeyi yapmalarına rağmen, beklenmedik ya da sıra dışı bir durumla karşılaştıkları anda afallıyorlardı. Operatöre "Benim sorunum ne?" sorusunu sormak durumunda kalıyorlardı.Sorun giderme ve makinelerin onarılıp çalıştırılması, akıllı bireyleri gerektiriyordu. Son derece yetenekli operatörleri... Deneyimli yazılım ve donanım mühendislerini... Sorun şu ki son on yılda bu kişilerin bulunması gittikçe daha da zorlaştı. Sektöre giren yeni yeteneklerin sayısı, emeklilik yaşına ulaşan çalışanların sayısını dengeleyecek kadar yeterli değil. İşten ayrılan emekliler yılların tecrübesinin doruk noktası olan, iş başında emek vererek kazandıkları bilgileri yanlarında götürürler. Ayrılan her bir çalışanla birlikte işletmeler daha az verimli ve daha az yetenekli bir iş gücü olasılığıyla karşı karşıya kalır. 
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
tm cobot human machine 1 bboard prod

Cobot entegrasyonunu hızlandırma

8 Şubat 2023, Çarşamba İyi planlama ve güçlü iş ortakları, KOBİ'lerin otomasyondaki engellerin üstesinden gelmelerine yardımcı olur.Cobotlar olarak da bilinen kolaboratif robotlar, zaman alan ve kaynak kullanımı gerektiren görevleri otomatikleştirmeyi mümkün kıldıkları için fazlasıyla rağbet görüyor. Küresel kolaboratif robot pazarının şu anda yaklaşık 1,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Cobotların satış hacmi 2021'de toplam 32.300 birime ulaştı. Özellikle şirketlerin uygun çalışanları bulması ve şirket bünyesinde tutması gittikçe zorlaşırken bu teknolojiler birçok yerde gördüğü değeri hak ediyor. Değerden söz etmişken, bazılarının aklına şu soru gelebilir: Cobotlar son derece pahalıdır, değil mi? Böyle bir yatırım ne zaman karşılığını veriyor?Otomasyon uzmanı OMRON, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için bu tür kaygıları hafifletmek istiyor: Akıllı ve entegre robot çözümlerinin yanı sıra cobotlar ve mobil robotlar elverişli ve uygun maliyetlidir. OMRON yatırım getirisi hesaplayıcısı, yatırım getirisi hakkında fikir edinmek isteyenlere hızlı ve kolay bir genel bakış sağlar.Cobotlar ve otonom mobil robotlar (AMR), hem KOBİ'ler hem de büyük ölçekli işletmeler için uygundur. Bu robotlar; taşıma, paletleme, makineleri yükleme ve boşaltma, montaj, boyama veya kaynak gibi görevleri yerine getirir. Ayrıca, hızlı ve esnek bir şekilde yenilenebilir ve uzman olmayan kişiler tarafından programlanabilirler. Malzeme ikmali, cobotlar aracılığıyla makine ve süreç yükleme ve AMR'ler ile kolaylaştırılabilir. Ancak bu tür projeleri başarıyla gerçekleştirmek ve robot entegrasyonunu hızlandırmak için teknik bilgiler ve konuya aşina olan iş ortakları gereklidir. Hepsinden önemlisi, çalışanların hep birlikte değişimin bir parçası olmaları için projenin başından itibaren bilgilendirilmeleri ve sürece dahil olmaları gerekir.Aşağıda, cobotları entegre ederken şirketlerin akıllarında tutması gereken bazı ipuçları verilmiştir:
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
automotive bboard sol

Gelecek intralojistiğe mi yöneliyor? Daha fazla verimlilik için ipuçları

15 Kasım 2022, Salı Bazen büyük resme o kadar çok odaklanırız ki akıllı üretimi simgeleyen küçük ve çok önemli olan süreçleri unuturuz. Buna örnek olarak intralojistiği, yani bir şirketin tesislerinde veya üretim salonunda gerçekleşen malzeme ve ürün akışlarını verebiliriz. Kısa bir süre önce yapılan bir çalışma, ankete katılan şirketlerin yüzde 80'inden fazlasının, kalifiye çalışan eksikliği veya büyüme planları gibi zorlukların üstesinden gelmek için intralojistikte yapay zeka ve otomasyon kullanımının artmasını gerekli bulduğunu ortaya koydu.Pazar ve müşteri gereksinimlerini karşılamak, verimliliği artırmak ve daha sürdürülebilir olmak isteyen otomotiv şirketleri yeni fikirler üretmelidir. Enerji maliyetleri, gaz krizi ve yükselen enflasyon bu görevi daha da zorlaştırmaktadır. Yenilikçi otomasyon, dijitalleşme ve akıllı intralojistik yaklaşımlarını bir araya getiren akıllı fabrika konseptleri, değerli destekler sağlayabilir. Bazıları bu bağlamda Endüstri 4.0'dan bahsederken bazıları "geleceğin fabrikası", bazıları ise Endüstriyel Nesnelerin İnterneti'ni (IIoT) tercih ediyor. Ancak hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, en önemlisi şimdi harekete geçmek ve güvenilir iş ortaklarıyla çalışmaktır. İntralojistik, değişimi hızlı bir şekilde başlatmak için iyi bir başlangıç noktasıdır çünkü acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Şu anda birçok şirket, kalifiye çalışan eksikliği nedeniyle ciddi ölçüde kısıtlanmıştır. Mobil robotlar gibi modern teknolojiler çözüm sağlayabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
bekatech cobot mobile robot ld-90 bboard sol

Beka-Mak Makine, Omron Mobil ve Kolaboratif Robotları Makinalar ile Birlikte Çalıştırıyor

24 Ekim 2022, Pazartesi Beka-Mak, OMRON kolaboratif ve mobil robotlarını daire testere makinelerine entegre etti. Böylelikle kesintisiz üretim yapılması ve kesilen iş parçalarının istenilen ölçülerde paketlenmesi ile sevkiyat esnasındaki aksaklıların önüne geçilmesi hedefleniyor.1984 yılında aile şirketi olarak kurulan Beka-Mak, Türkiye’de testere makinası sektörünü global pazara açan lider firmadır. İlk ihracatını Almanya’ya 1991 senesinde gerçekleştiren Beka-Mak, bugün başta Avrupa, Rusya ve A.B.D olmak üzere dünyada 60 distribütör tarafından 78’e yakın ülkede temsil edilmektedir. Geniş ürün yelpazesiyle yüksek verimde çalışan daire ve şerit testere makinaları, Türkiye’nin önde gelen çelik üreticilerinin tercihi olmaktadır. Yenilikçi ve sürekli gelişim felsefesine sahip olan Beka-Mak, 2018 yılında kurulan tescilli Ar-Ge merkeziyle birlikte bugün 210 personel ile 22.500m² üretim alanında metal sektörüne katkıda bulunmaya devam ediyor.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
ai article bboard sol

Yapay Zeka: umut, heyecan ve FOMO

22 Eylül 2022, Perşembe On yıl önce yapay zeka tabanlı projelerle ilgili aldığımız sorular, çoğunlukla bu konuya duyulan heyecan veya FOMO'dan kaynaklanıyordu. İnsanlara neden yapay zeka uygulamalarına girişmek istediklerini sorduğumda çoğu zaman aldığım cevaplar şunlardı: "patronum benden istediği için", "çok fazla veriye sahip olduğumuz için" veya "ilginç bir alan gibi göründüğü için". Bunların hiçbiri özellikle sağlam nedenler değildi ve yapay zeka uygulamalarının o sırada gerektireceği yüksek yatırıma değer sayılmazdı.Bu durum değişmektedir ve bu defa asıl itici güç, duyulan heyecan veya "FOMO" değil, umuttur. Müşteriler artık yapay zeka konusunda değil; kestirimci bakım, kalite kontrol veya süreç optimizasyonu hakkında onlara yardımcı olup olmayacağımızı soruyorlar. Bize, çözüm bulmamızı istedikleri bir sorunla geliyorlar. Yapay zekanın benimsenmesi artık bir gerekçe veya amaç değil. Aksine, yapay zeka bir "olanak tanıyıcı" haline geldi.Yiyecek ve içecek, ilaç, elektronik veya otomotiv sektörü fark etmeksizin nihai amaç aynıdır: Daha düşük maliyetle, daha az enerji ve daha az iş gücü kullanarak yüksek kaliteli, hatasız ürünler üretmek. Yapay zeka, bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir dizi çözümden biri olabilir.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
realistic pick and place bboard sol

Çeşitliliği Yüksek, Hacmi Düşük (HMLV) paketleme ve paletleme süreçlerinde karşılaşılan beş zorluk

21 Aralık 2021, Salı Yeni ürün, müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitlilik oranında, rafa hazır bir pakette fabrikadan çıktı. Ama paketleme başka bir taşeron şirket tarafından yapıldı. Taşeron aracılığıyla paketleme, tüm Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) pazarlarında rastlanabilen bir işlem ancak kişisel bakım veya şekerleme gibi daha yüksek fiyatlı ürün segmentleri bu işlemin başlıca örnekleri olarak gösterilebilir. Tüketicinin daha fazla çeşitlilik için olan talebini karşılamak üzere hızla büyüyen bir faaliyettir.
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
women-in-automation-factory bboard sol

Endüstriyel otomasyon ve robotlar: Hala erkek egemen bir alan mı?

7 Şubat 2024, Çarşamba Günümüzde otomasyon alanında kadın olmak nasıl bir şey? OMRON Europe'tan üç kadın, endüstriyel otomasyon dünyasındaki deneyimlerinden, karşılaştıkları zorluklardan ve başarılı olmalarına yardımcı olan destek ve araçlardan bahsediyor.Wendy Tonks yaklaşık 20 yıl önce Birleşik Krallık'ta mühendislik kariyerine ilk başladığında, koymak zorunda kaldığı ilk kural çaycı kadın olmadığıydı.
DAHA FAZLA BILGI
Operasyonel Mükemmellik
fernando colas trends 2024 image bboard en peop

2024 için otomasyonda neler bekleniyor? OMRON Europe'tan altı tahmin

13 Aralık 2023, Çarşamba Son birkaç yıldaki art arda gelen olumsuz gelişmeler, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin yeni bir dönemini beraberinde getirdi. Bu durum, üreticileri iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandırmaya, küresel tedarik zincirlerini ve ilişkilerini yeniden düşünmeye sevk ediyor. Aynı zamanda, ESG prensiplerini, operasyonel karar alma süreçlerine dahil etmeleri konusunda baskı artıyor. Yapay zeka, veri bilimi ve dijital ikizlerin yanı sıra algılama, izleme ve görsel denetim teknolojileri; üretim endüstrisinin bu yeni gerçeğe uyum sağlamasına yardımcı olacak otomasyon ve kontrol çözümlerini geliştirmek için temel unsurlar olacak. Bu bağlamda, 2024 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek altı temel trendi paylaşmak istiyorum.
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
i-bots teamkids bboard event

İş gücüne güç katma: OMRON'un Avrupa üretiminde beceri geliştirme yaklaşımı

6 Eylül 2023, Çarşamba OMRON'un yeni nesle güç kazandıran becerileri geliştirmeye olan sarsılmaz bağlılığını ele alırken sektörde dönüşüm dolu bir yolculuk başlıyor. Bu yolculuk, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin (4IR) tüm potansiyelini ortaya çıkarırken diğer yandan cesurca Beşinci Sanayi Devrimi'ne (5IR) doğru ilerliyor.Akademik toplantı salonlarında, vizyoner iş liderlerinin yönetim kurulu odalarında ve ileri görüşlü siyasetçilerin ofislerinde hararetli tartışmalar yaşanıyor. Bütün bunların merkezinde Dördüncü Sanayi Devrimi, 4IR ya da diğer adıyla Endüstri 4.0'dan, yaşadığımız dünyayı değiştirecek olan Endüstri 5.0'a geçiş yer alıyor.Tarihsel olarak İlk Makine Çağı Sanayi Devrimi'yle, İkinci Makine Çağı da elektrikle başladı. Ardından elektronik ile Üçüncü, bir platform olarak internet ile de Dördüncü Makine Çağı'na girdik. Günümüzde ise insan ile makine arasındaki uyumlu iş birliğinin ve endüstrinin topluma katkılarının ön plana çıktığı Beşinci Makine Çağı'na doğru ilerliyoruz. Şimdi yalnızca uyum sağlamakla kalmayıp liderlik etme, öncülük yapma ve yeniliğin sınır tanımadığı bir gelecek yaratma zamanı. Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab şöyle söylüyor: "Yaşama, çalışma ve birbirimiz ile ilişki kurma şeklimizi kökten değiştirecek bir teknolojik devrimin eşiğindeyiz. Ölçeği, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle bu dönüşüm, insanlığın daha önce deneyimlediği her şeyden farklı olacak. Dünyamız dönüştürücü bir süreçten geçiyor. Akıllı teknoloji, makineler arası (M2M) haberleşme ve IoT entegrasyonuyla geleneksel endüstriyel uygulamaların otomasyonu sayesinde küresel üretim gelişiyor. Bu sinerji, daha yüksek düzeyde otomasyon ve sorunsuz haberleşmenin yanı sıra zorlukları otonom olarak analiz edip tanılayan akıllı makineleri destekliyor.Yapay zekanın yükselişi tartışmalara yol açarak toplumsal dokumuzdaki daha derin dönüşümlerin sinyalini veriyor. Bu dinamik ortamda ilerlerken inovasyonu benimsemeye ve geleceğimizi yeniden şekillendirmeye hazırız. 
DAHA FAZLA BILGI
Yapay Zeka
omron-founders-day-france-2023 b bboard event

Kırmızı ışıklardan robotlara: OMRON, inovasyonla geçen 90 yılı kutluyor

6 Haziran 2023, Salı Bu yıl Kuruluş Gününde OMRON, teknolojinin sınırlarını zorladığı 90 yıla dönüp bakarken bir yandan da sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve insan-makine iş birliğini temel alan otomasyon inovasyonu geleceğini sabırsızlıkla bekliyor.10 Mayıs Kuruluş Günümüz kutlu olsun… Her yıl 10 Mayıs günü, muhtemelen OMRON için takvimdeki en önemli gündür. Bu tarihte, dünyanın dört bir yanındaki 30.000 OMRON çalışanı, şirketin kurucusu olan Kazuma Tateishi'nin hayatını ve mirasını kutlar. Bunu Tateishi'nin daha iyi bir dünya yaratmak için teknolojiyi kullanma vizyonuna bağlılıklarını tazeleyerek ve genellikle kendi topluluklarındaki gönüllü projeler ve yardım projelerine katılmak aracılığıyla toplum yararına işler yaparak gerçekleştirirler. İnovasyonda Kilometre Taşları OMRON'un inovasyon yolculuğu, röntgen fotoğrafı için yüksek hassasiyetli bir zaman rölesi geliştirmesiyle 1933 yılında başladı. Bu da şirketin toplumsal ihtiyaçları ele alma konusundaki ilk katkısı oldu. 1960 yılında OMRON, dünyanın ilk temassız proximity switch'ini tanıtarak gelişmiş seri üretim yeteneklerinde çığır açtı. O günden bu yana OMRON; ilk otomatik trafik sinyali, insansız tren istasyonu sistemi, giyilebilir tansiyon kontrol cihazı, ultra yüksek hızlı bulanık lojik kontrolörü ve otomatik kanser hücresi tanılama ekipmanı gibi çığır açan teknolojileri tanıtmayı sürdürdü.
DAHA FAZLA BILGI
Kolaboratif Robotik
vr data science & cell line control collaboration bboard new en sol

OMRON Europe'tan 2023 için en iyi 5 otomasyon tahmini

1 Şubat 2023, Çarşamba Fırsatlarla dolu yeni bir yıla girmişken 2023 ve sonrasında endüstriyel otomasyonu etkileyecek ve şekillendirecek en önemli trendlerden bazılarını vurgulamak istiyorum. Üretim endüstrileri birçok zorlukla karşı karşıya kalmaya devam edecek ve bu zorlukları atlatmak, iş modellerine dayanıklılık ve esneklik kazandıracaktır. Şirketler aynı zamanda, toplumsal zorluklar nedeniyle karşılaştıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmak için yeni teknolojileri (algılama, robot teknolojisi, 5G ve yapay zeka) benimsemelidir.
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
circular economy concept b bboard sol

Net sıfıra giden yol: taktikler konusu

1 Şubat 2023, Çarşamba Üretimin net sıfıra ulaşabildiği bir gelecek için değer zinciri, otomasyonla dönüştürülmelidir.Haziran 2022'de New Scientist, dünyanın en büyük şirketlerinin üçte birinin net sıfır hedefi olduğunu, yani geçen yıldaki aynı döneme göre önemli ölçüde daha fazla şirket olduğunu bildirdi.İvmedeki artış olumlu bir gelişme olsa da makale, şirketlerin net sıfıra ulaşma planlarındaki ayrıntıların düzensiz olmasından da bahsediyor.Bu durum pek şaşırtıcı değil. Net sıfır stratejisi oluşturup uygulamak, özellikle de GHG emisyonlarının %80'i Kapsam 3'e giren şirketler için oldukça zordur. Bu emisyon, değer zincirinin girişinde ya da çıkışında oluşmaktadır. Bu, tedarik zinciri ve ürün dağıtım lojistiği hem uzun hem de karmaşık olan FMCG şirketleri için daha da büyük bir zorluktur.Bu işletmelerin çoğu, değer zincirinden karbonu çıkarması ve döngüsel bir değer zinciri elde etmesi gerektiğini biliyor. Bunu gerçekleştirmek için bir stratejileri de var. Bu strateji genel olarak, kaynak ve enerji kullanımının optimizasyonunu, yüksek emisyonlu ürünlerin ve süreçlerin değiştirilmesini ve atıkların ortadan kaldırılmasını kapsıyor.Buradaki asıl zorluk, niyeti eyleme dönüştürmektir. İşte tam da bu noktada otomasyon, çok kritik bir role sahiptir.Veri toplama ve analiz, net sıfıra başarılı bir geçişin anahtarıdır. Bu olmadan şirketler; başlangıç noktalarını, geliştirmeleri gereken yerleri, gelişip gelişmediklerini ve geliştilerse bunun ne kadar etkili olduğunu nasıl bilebilir? Sağlam veriler, taahhüdü değişim haline getirir, hem güvenilir hem de özgüvenli bir şekilde paydaşlarla iletişim kurmayı sağlar ve iklime yönelik çalışmaların gerçekleşmesine olanak tanır.
DAHA FAZLA BILGI
Endüstri 4.0
iab prioduct portfolio bboard sol

Fırtınadan sağ çıkanlar: toplumsal sorunları teknoloji fırsatlarına dönüştürerek ekonomik belirsizlikler arasında bir rota çizmek

6 Aralık 2022, Salı Bana sıkla sorulan sorulardan biri, bir endüstriyel otomasyon işletmesi olarak değişken ve gittikçe tahmin edilemez hale gelen küresel ekonomide kararlı bir büyüme sağlamak için stratejimizin ne olduğu. Tahmin edebileceğiniz gibi cevabım tek bir cümleden oluşmuyor ancak temelini tek bir kavramdan alıyor: SINIC. Çekirdek Yenilikten İhtiyaç Güdümlü Döngüsel Gelişime (Seed-Innovation to Need-Impetus Cyclic Evolution) anlamına gelen SINIC, OMRON'un kurucusu Dr. Kazuma Tateisi tarafından 1970 yılında geliştirilen bir teoridir. Bu felsefeye göre bilim, teknoloji ve toplum; birbirini karşılıklı olarak etkiledikleri döngüsel bir ilişki içindedir. Bilimsel gelişmeler toplumun gelişmesine yardımcı olurken toplumsal ihtiyaçlar ise teknolojik gelişimi teşvik eder. Başından beri bu felsefeyi uygulayan OMRON Europe, son on yıl boyunca günümüzün toplumsal ve ekonomik sorunlarına karşı katma değerli çözümler yaratmanın temellerini atmak için çalışmıştır.
DAHA FAZLA BILGI
Sürdürülebilir Üretim
dassault vaf fuel cell stacking c bboard en sol

Otomotiv sektöründe dijitalleşme: Akıllı üretim için yedi ipucu

2 Kasım 2022, Çarşamba Büyümek ve krizlerin üstesinden gelmek istiyorsanız dijital olarak yeterli imkanlara sahip olmanız gerekir. Bu durum, oldukça önemli otomotiv sektörü için de geçerlidir. Müşteriler veya verimlilik söz konusu olduğunda dijital araçlara başvurmamak mümkün değildir. Capgemini tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre yapay zeka (AI) ve sürdürülebilirlik önemli etkenler ve odak konularıdır. Gartner uzmanları, açık kaynaklı iş birliği yaklaşımlarının, bütünsel ekosistemlerin ve teknoloji ortaklıklarının önemini vurguluyor. Peki, geleceğin üretiminde dijitalleşme ve intralojistik konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruyu iki bölümde cevaplamak istiyoruz. Akıllı fabrikada dijitalleştirmeye ilişkin ipuçlarıyla başlıyoruz. Otomasyon uzmanı olarak OMRON, yıllarca daha gelişmiş bir dijitalleşmeye giden yollarında üreticilere ve tedarikçilere eşlik etmektedir.
DAHA FAZLA BILGI